Naționala României de rugby s-a impus cu 22-9 în Canada, în al doilea meci al turneului International World Rugby. Fonovai Tangimana de la Timișoara Saracens a marcat două eseuri din cele trei ale Stejarilor, după ce săptămână trecută a marcat o încercare împotriva Japoniei.

Selecționerul Lynn Howells a titularizat doi jucători de la Timișoara Saracens, aripa Tangimana și pe Vali Popârlan în linia a doua. La pauză s-a intrat cu 6-7, după eseul marcat de Lucaci și transformat de Vlaicu. Fonovai Tangimana a dat un eseu în repriza a doua, imediat după revenirea pe teren. La 9-17, a urmat al doilea eseu al jucătorului grupării bănățene. Meciul s-a terminat la scorul de 22-9 pentru România. Au mai fost rezerve de la clubul timișorean Vlăduț Popa, Andrei Rădoi și Marius Simionescu, dar doar primul a fost trimis în teren la final.

Săptămâna viitoare, România joacă cu Brazilia.

(foto: frr.ro)