Naționala de fotbal U18 a României a bifat o primă victorie la Timișoara, într-un amical cu Danemarca. Tricolorii s-au impus cu 2-1 cu nordicii, după un gol marcat cu puțin noroc, ai noștri fiind ajutați de vântul puternic.

Jocul de pe Stadionul ”Dan Păltinișanu” s-a desfășurat pe un frig năprasnic. Deși este luna aprilie, la Timișoara a fost un ger demn de luna decembrie, iar vântul puternic și-a pus amprenta și asupra meciului. Primul gol a fost marcat de oaspeți, în minutul 18, prin Weber, iar România a egalat peste cinci minute dintr-un penalti, marcat de Cicâldău. Golul al doilea al României a fost marcat din lovitură liberă în minutul 50, prin Botă, cu un șut deviat puțin și de vântul puternic. Joi, România joacă din nou cu Danemarca, tot de la ora 17:00.

România: A. Radu – Pham (80 S. Lovin), Văsiu, Dudea, Panait – cpt. – Patrick Petre (80 D. Popa), Chivari, D. Cojocaru (73 Ronaldo Deaconu), Vâlceanu (60 Al. Dulca) – Cicâldău (80 S. Anton) – Botă (60 A. Burlacu)