Valentin Ghionea (C), de la nationala de handbal masculin a Romaniei, incearca sa marcheze in meciul de handbal masculin contra selectionatei Austriei din preliminariile CM din 2017, disputat in sala Lascar Pana din Baia Mare, joi, 14 ianuarie 2016. PAUL URSACHI / MEDIAFAX FOTO

România s-a impus și cu Insulele Feroe, la scorul de 28-20, în al doilea meci din grupa preliminară pentru Campionatul Mondial din Bahrain de anul viitor. În teren au fost și jucătorii timișoreni Alexandru Șimicu și Cristian Fenici.
Șimicu a fost titular, dar a jucat mai puțin, pentru a evita o accidentare, și a marcat 2 goluri. Fenici a intrat și el pe parcurs și a înscris 1 gol. România a fost condusă doar cu 1-0 de feroezi, după care a preluat conducerea și a intrat la pauză cu 15-10. În repriza a doua, diferența s-a mai mărit. În prima zi, tricolorii au trecut cu 34-24 de Italia. Meciul decisiv din grupă va fi sâmbătă, de la ora 19:15 ora României, cu Ucraina.

(foto: prosport.ro)