”Urșii” de la Timba au luat o bătaie dură cu CSA Steaua București, la scorul de 103-55, în sferturile Turneului Final 8 al Cupei României, de la Sfântu Gheorghe. Elevii lui Dan Ionescu nu au putut pune mari probleme roș-albaștrilor, care au dominat categoric partida.

Cu doi români, Timba a început cu Dumic, Reljic, Rotariu, Lazăr și Ostojic. După primul sfert, scorul era 11-32, iar la pauză, 28-60. După trei sferturi, diferența a crescut la 43-85, pentru ca la final, steliștii să depășească 100 de puncte. Lazăr a fost cel mai bun marcator al Timbei, cu 12 puncte, urmat de Dumic, cu 11, și Ostojic, cu 10. Au mai înscris Reljic, 8 puncte, Rotariu, 7 puncte, Balmuș, 4 puncte, și Medgyesy, cu 3 puncte. Taylor, Marinov și Darwiche au fost principalii marcatori ai Stelei, cu 15, 12 și respectiv, 12 puncte.

Duminică, de la ora 17.15, BC Timișoara joacă în aceeași fază a Cupei, cu CSU Sibiu.

(foto: facebook.com/bctimba)