Voleibalistele de la CSM Lugoj au cedat cu 3-1 pe terenul celor de la CSM București, un meci după care bănățencele rămân cu orgoliul unui set luat liderului campionatului. Meciul a durat în total 95 de minute.

Lugojencele au condus primele schimburi de mingi, după care bucureștencele au preluat conducerea. Scorul s-a făcut egal la 15 după o eroare la serviciu comisă de Brakocevic, iar Lugojul a  preluat apoi conducerea cu 19-18 după un blocaj reușit de Cveticanin. De acolo, bănățencele au condus și sârboaica a semnat și atacul câștigător de 25-23. Au urmat alte două seturi în care „tigroaicele” nu au mai dat șansă echipei vizitatoare, și pe care gazdele le-au câștigat cu 25-18, respectiv 25-15. În setul patru, bănățencele au condus doar până la 7-7, după care bucureștencele au tranșat situația cu 25-14.

Sâmbătă, lugojencele vor avea meci acasă cu CSM Târgoviște, de la ora 18:30.

(foto: Gabriel Brezeanu)