Delegația română s-a întors din nou cu cele mai multe medalii de la Balcaniada de atletism în sală de la Istanbul: 15, cinci de aur, cinci de argint și cinci de bronz. Pe podium a fost și timișoreanul Cosmin Dumitrache, care a devenit vicecampion balcanic.

Timișoreanul legitimat la CSM București și Rapid a scos timpul de 7,95 în cursa de 60 de metri garduri. A fost cu 4 sutimi în urma medaliatului cu aur, turcul Batuhan Buğra Eruygun, care a scos timpul de 7,91. Pe podium a mai fost Radu Daniel Ciobanu, sportiv din aceeași generație cu Dumitrache, cea născută în 1994. Compatriotul timișoreanului a avut timpul de 8,03. La Balcaniadă a mai concurat și atleta timișoreană Ioana Gheorghe, la 60 de metri plat. Ea s-a clasat pe 9, cu timpul de 7,67 și a fost a doua româncă la această probă, după Marina Băbaoi,care a luat locul 4.

Următoarea competiție de atletism în sală va fi Campionatul European de la Belgrad, care va avea loc în perioada 3-5 martie.

(foto: Cristi Barbu)