CS SCM Timișoara a câștigat la scorul de 96-62 primul meci pentru locul 5, jucat la Alexandria. Formația teleormăneană a rămas fără jucătoarele străine și a fost o pradă accesibilă pentru elevele lui Mihai Coldea.

Alexandria s-a aflat la conducere pentru doar câteva minute din primul sfert, terminat cu 15-18. La pauză s-a intrat cu 34-42, iar după trei sferturi, scorul era de 46-66. Lloyd a fost cea mai bună marcatoare a Timișoarei, cu 21 de puncte, urmată de Filip – cu 17, Burdgess – cu 15, Pop – cu 14, Stoiedin și Ardelean – fiecare cu 12, Pane – cu 3, și Bota – cu 2. Cea mai bună marcatoare a gazdelor a fost Podar, cu 24 de puncte.

Următorul meci va fi la Timișoara, duminică, de la ora 12. Dacă gazdele bat, termină pe 5, iar Alexandria, pe 6.

(foto: Sport Pictures)