Ivan Guidea, luptător naturalizat și legitimat la CSM Lugoj, a urcat pe podium la Campionatul European de lupte din Rusia. Sportivul originar din Republica Moldova a luat bronzul la categoria de 61 de kg, la stilul liber.

Guidea a fost învins în sferturi de georgianul Beka Lomtadze. Cum aceasta a prins finala, Guidea a putut lupta pentru locurile 3-5, unde a obținut o victorie cu rusul Gadjimurad Raşidov. Cu acest rezultat, România s-a întors cu cinci medalii de la Europeanul din Rusia, iar cea a lui Guidea e singura la lupte libere. La greco-romane, Mihai Mihuț a luat aur, iar Alin Alexuc-Ciurariu a luat bronzul. La feminin, Alina Vuc a câștigat argintul, iar Alexandra Nicoleta Anghel a luat bronzul.

Din lotul de 14 sportivi a României a făcut parte și jimbolianca Estera Dobre-Tămăduianu.

(foto: digisport.ro)