DISTRIBUIȚI


Cea de-a V-a ediţie a Festivalului Artelor Timişorene va avea loc în perioada 4 – 10 iunie

Pe parcursul unei săptămâni întregi, artiştii Timişoarei: muzicieni de toate genurile, dansatori, actori, pictori, sculptori şi designeri vor veni în faţa timişorenilor şi a vizitatorilor pentru a-i încânta cu talentul lor. Manifestări ale frumosului vor avea loc atât în aer liber, în tot centrul istoric, cât şi în alte spaţii neconvenţionale. .

PROGRAM
LUNI, 4 IUNIE 2018  
Piaţa Victoriei -ora 18 – Parada  artiştilor, ora 18,30- deschiderea oficială a festivalului, 18,45-  Opening Dance, Orchestra Timişoara Big –Band şi momente coregrafice susţinute de Clubul de dans sportiv Magnum Team, trupele de dans ale Casei Studenţilor din Timişoara: Reflex, Matrix, Mini Reflex, Şcoala de Balet ’’Denisse’’, Şcoala ’’Dance with Francisca’’, coordonatori Marcel Botscheller şi Diana Avram
Piaţa Sfântul Gheorghe-ora18,30  Lecţii de vioară, pian şi chitară – Şcoala de Arte, ora 19,30 -“Prâslea cel Voinic şi merele de aur” – Compania Phantasia, prezintă Eva Labadi
Sala Mare a Teatrului Maghiar de Stat “ Csiky Gergely ”- ora 19- Spectacolul “Shakespeare, Sonnet 66”, regia Kokan Mladenovic, Teatrul Maghiar de Stat “Csiky Gergely“.
Piaţa Libertăţii- ora 18- “Exerciţiu de culoare şi mişcare de rotaţie”, proiect al Facultăţii de Arte şi Design, corelat cu marcarea Centenarului Marii Uniri,  coordonator lector univ .dr. Dan Toma, ora 19- MusicAge Cvartet
Piaţa Unirii- ora 19- Sensory Box – Teatrul Labirint – Asylum

MARŢI, 5 IUNIE 2018
Piaţa Libertăţii- ora17-“Portret” – expoziţie de pictură, grafică şi fotografie, workshop de facepainting şi ateliere ale absolvenţilor Şcolii de Arte din Timişoara, ora 19- Dance ”România 100”-  Clubul de dans Magnum Team
Piaţa Unirii- ora  19 -Sensory Box – Teatrul Labirint – Asylum
Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 20, Şcoala Melopolis în recital
Piaţa Victoriei- ora 21“Dancing Queen” – Baletul Operei Române din Timișoara

MIERCURI, 6 IUNIE 2018
Piaţa Libertăţii- ora 11-Atelier de desen şi pictură ” Ziua Tineretului Spectator ” – Teatrul German de Stat, ora 17- “ Vă desenăm ”- Proiect al Facultăţii de Arte, coordonator asistent univ.dr. Sorin Bijan
Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 19-“Lecţia de salsa“- Clubul Salsa Rebels şi prietenii
Sala Teatrului German de Stat-ora 19,30  Spectacolul “ Nepal”- Teatrul German de Stat Timişoara
Piaţa Unirii- ora 20- ” and prove ”-  Battle Street Dance
Piaţa Victoriei- ora 20 -Corul Filarmonicii  Banatul – Music Hall, ora 20,50 –  Amalia Gaiţă- recital, ora 21.30  JazzyBit- recital

JOI, 7 IUNIE 2018

Piaţa Unirii- ora 17- Expoziţie de fotografie -”Din suflet de român”- Şcoala de Arte
Piaţa Libertăţii-ora 17- “ Vă desenăm”-Proiect al Facultății de Arte și Design, coordonator asistent univ. dr. Sorin Bijan, ora 19- Dance ”România 100”
Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 17,30  – Contemporan Dans – Mini Mini Reflex, ora 19.30   Lecţia de muzică- Şcoala Cromatik Voice
Piaţa Victoriei- ora 20-   “Pământ”- proiect Mircea Ardeleanu jr., ora 20,45-ID Fashion, prezentare de creaţii vestimentare, Facultatea de Arte şi Design, coordonator conf. univ. dr. Andreea Palade Flondor, ora 21,45 – Prezentare modă – Felix Ramiro, ora 22 -TM Groove & Maria Hojda

VINERI, 8 IUNIE 2018

Piaţa Libertăţii-ora 17,30 – Tradiţii populare româneşti: expoziţie ghidată, Asociaţia Culturală Noua Acropolă, ora 19- MusicAge Cvartet
Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 20 -“Boborul” de Ion Luca Caragiale – Teatrul Naţional “Mihai Eminescu’’
Piaţa Unirii- ora 20- Dansăm împreună – Milonga în aer liber, tango argentinian
Piaţa Victoriei- ora 20 -Tineri pianişti timişoreni în recital, ora 20,45 – Ingrid Nicolaescu &The band, ora 21,30 – Teo Milea – recital

SÂMBĂTĂ, 9 IUNIE 2018
Piaţa Libertăţii- ora 17,30 -Basme şi poveşti populare: reprezentaţie teatrală , Asociaţia Culturală Noua Acropolă
Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 19 -“Capra cu trei iezi” – Teatrul Merlin
Piaţa Unirii- ora 20- Dansăm împreună – Latino Evening, Grădina de vară a sălii Capitol, ora 20,30   Dybbuk – Spectacol de film mut şi muzică – Filarmonica Banatul

Piaţa Victoriei:  ora 19-Tinerii Timişoarei pe scenă-  Incubatorul de Artă,
ora 20, 30  – Music Hall şi arii celebre – Facultatea de Muzică, ora 21,30   Hair Style – INFINIT

DUMINICĂ, 10 IUNIE 2018

Piaţa Sfântul Gheorghe- ora19- Spectacol nonverbal “Odrasle” Teatrul Thespis
Piaţa Victoriei: ora 19 – dance fusion, ora 20- Doru Todorut, ora 20,45  Cristina Bălan, ora 21,30  -Mircea Baniciu, Vladi Cnejevici & The band

Expoziții și ateliere cu titlu permanent , 4 – 10 IUNIE 2018, Piața Libertății, orele 17- 20.30

• “ CONSBOX II – 2018 ” , proiect al Facultății de Arte și Design, secția conservare-Restaurare, coordonator lector univ. dr. Filip A. Petcu
• “ Pictură- instalație artistică ”, proiect de mari dimensiuni , Facultatea de Arte și Design, coordonator lector univ.dr. Cristina Daju
• ’’Echidistante ’’, proiect al Facultății de Arte și Design, coordonator prof Valentina Ștefănescu
•  Expoziție și ateliere de lucru- Asociația Artiștilor Plastici “Romul Ladea “
•  “Ateliere 2021”- ateliere deschise de arte vizuale, Liceul de Arte Plastice
•  Expoziție și atelier de fotografie- Casă de Cultură a Studenților
•  Expoziție de costume populare și de obiecte de artă tradițională  Casa Etno
•  Atelier de olărit- Casă de Cultură a Studenților și Lutelier
•  Atelier de pictură pe ceramică și pe lemn-Lutelier, Bajko Atilla
•  Atelier de pictură pe sticlă și de decorat căni- Creativity Studio
•  Atelier de cioplit în lemn , atelier de pictură în basorelief , de măști populare și brățări tradiționale –  Asociația  Culturală Nouă Acropola
•  Atelier de bijuterii cusute manual sau din lână –  “ Atelierul doamnei P “
•  Ateliere muzicale – familiarizarea copiilor cu instrumentele muzicale – Asociația Culturală Melopolis

LĂSAȚI UN MESAJ