Naționala României de handbal masculin a pierdut manșa-tur din barajul de calificare la Campionatul Mondial din 2019, la scorul de 32-24 cu Macedonia, la Skopje. La lot a fost un singur timișorean, Marius Sadoveac.

Coordonatorul lui Poli, Cristian Fenici, nu a putut să se prezinte la acțiunea naționalei, deoarece este accidentat. Sadoveac a jucat din minutul 20, după ce Xavi Pascual a jucat cu Demis Grigoraș titular pe postul de inter dreapta și cu Vali Ghionea pe extremă. Timișoreanul a marcat repede un gol și a mai înscris o dată și în repriza a doua, când a primit și o eliminare de două minute. România a jucat însă mult sub Macedonia, iar după 15-10 la pauză, diferența a crescut și mai mult în repriza a doua.

Returul va fi miercuri la Cluj, iar tricolorii au de întors un handicap de 8 goluri.

(foto: libertatea.ro)