Andreea Hojda a fost singura sportivă din Timișoara care a făcut parte din delegația României prezentă la sfârșitul săptămânii trecute la Campionatul European de Atletism pentru cadeți (U18) de la Gyor. Sportiva nu a câștigat nicio medalie.

Hojda, antrenată de la LPS Banatul de Simona Șerban, a alergat în proba de 800 de metri plat. Timișoreanca nu a prins nici măcar semifinalele, după ce a bifat timpul de 2:13:65 de minute în ruda de calificări. Atleta era rezerva ștafetei feminine de 4X400 de metri, unde au alergat Bianca Toader, Vanessa Balaci, Maria Scrob și Adina Cârciogel. Cele patru au câștigat medalia de bronz, cu timpul de 2:09:99 de minute, la 2 secunde și jumătate în urma ștafetei Italiei, campioana din Ungaria, și la jumătate de sutime de locul doi, Cehia.

(foto: Cristian Barbu)