Ripensia Timișoara s-a impus cu 3-1 în amicalul jucat pe terenul lui Millenium Giarmata. După trei înfrângeri cu UTA, Szeol Szeged și Luceafărul Oradea, roș-galbenii s-au impus grație golurilor lui Popa, Mansour și Anghelina.

Millenium Giarmata a dominat prima repriză și a și marcat în minutul 17, după ce Beloescu a profitat de o eroare a defensivei bănățene. Ripensia a egalat în minutul 63, după ce Adi Popa a executat o lovitură liberă deviată de zid în poarta gazdelor. Timișorenii au preluat conducerea peste două minute, după ce Mansour a pătruns în careu și a marcat de la 12 metri. ”Tabela” a închis-o Marian Anghelina cu un șut de la distanță în minutul 82.

Millenium Giarmata: Nariţa – A. Rosenblum, Cochinţu, Olteanu, Buga – Stupu, Ferţu – Stănilă, Popan, M. Călin – Beloescu. Au mai evoluat: Ciută – Dorobanţu, Ivan, Gînju, F. Călin, Şandru şi Viorel Mihai.

Ripensia Timişoara: Rădulescu – Vlădia, Burdeţ, Hecsko, Apro – Stoi, Lemnaru – Tineiu, Cluci, Monea – Bădăuţă. Au mai evoluat: Dobre – A. Popa, M. Toma, C. Toma, Anghelina, Ungureanu, Zaluschi, Dumiter şi Mansour.

Ciprian Urican a explicat de ce a folosit rezervele în prima repriză. ”Au fost două reprize diferite, pe prima am pierdut-o, iar pe cea de a doua am câştigat-o. Însă, trebuie să ţinem cont şi de garniturile pe care le-am aliniat în cele două reprize. Avem mulţi jucători noi şi tineri toţi. E dificilă perioada şi trebuie ca toţi jucătorii să aibă cât mai multe minute jucate. De aceea am şi pus atâtea meciuri săptămâna asta. Trebuie însă să cristalizăm şi primul «11» cu care vom începe campionatul”, a precizat Urican.

Ripensia are un amical și joi de la roa 18,30 în Ciarda Roșie cu Fortuna Becicheercu Mic.