Handbaliștii de la SCM Poli Timișoara au câștigat cu 24-19 meciul din etapa a treia, jucat acasă cu HC Buzău. Oaspeții au promovat în Liga Zimbrilor cu invitație, în locul echipei din Oradea, care nu a putut juca pe prima scenă, dar are în lot jucători cu experiență și e antrenată de Eliodor Voica, iar acest lucru s-a văzut.

Buzăul a jucat bine în prima repriză, când prestația ofensivă a alb-violeților a lăsat mult de dorit. Portarul Manole a avut intervenții bune și, astfel, la pauză s-a intrat cu 9-10, fără ca Timișoara să fie vreodată la conducere. La reluarea partidei, Milos Dragas a egalat, iar Poli s-a instalat la conducere cu 11-10 după o reușită a lui Marjanovic. Ludovic Varo și-a sprijinit colegii alb-violeți din poartă, iar Poli a avut și un avantaj de șase goluri, fără să lase jocul să îi mai scape din mână. Au marcat pentru Timișoara:  Sadoveac – 9, Marjanovic – 5, Cîmpan – 3, Fenici – 2, Pribanic – 2, Dragas – 2, Neamțu – 1. Asoltanei a fost cel mai bun marcator al oaspeților, cu 6 goluri.

Săptămâna viitoare, SCM Poli joacă de 17:30 pe terenul celor de la Dunărea Călărași.

(foto: facebook.com/pg/scmpolitehnica)