Echipa României de fotbal feminin U19 a avut viață grea în grupa 11 de calificare la Campionatul European. Fetele antrenate de timișoreanul Florin Bugar au pierdut toate cele trei partide și au terminat grupa din Bulgaria pe ultimul loc.

Din lot au făcut parte și două jucătoare de la Fortuna Becicherecu Mic, Cosmina Roșu, venită de la Fălticeni, și Sabina Scurtu, de la desființata CFR Timișoara. În primul meci, România a pierdut cu 2-0 cu Bulgaria. A jucat Cosmina Roșu, din minutul 74, când a înlocuit-o pe Vlădulescu. A urmat un meci pierdut cu 4-0 cu Italia, în care au intrat ca rezerve și Roșu, din minutul 73 în locul lui Negrea, și Scurtu, care a înlocuit-o pe Marcu în prelungiri. Și cu Bulgaria a fost înfrângere, cu 1-0, iar Cosmin Roșu a intrat în repriza a doua.

(foto: frf.ro)