Naționala de handbal masculin a României a pierdut și al doilea meci din calificările pentru Europeanul din 2020, la scorul de 31-21 în fața Franței. Tricolorii au jucat mult mai bine la Cluj față de partida pierdută în Portugalia, dar nu au putut rezista tot meciul în fața uneia dintre puterile mondiale în handbalul masculin.

România a început foarte bine meciul, iar timp de zece minute, Franța nu a putut marca în poarta lui Mihai Popescu. De altfel, până la 9-9 în minutul 24, gazdele s-au aflat la conducere, iar la pauză, diferența a fost de 9-12. Timișoreanul Cristian Fenici a fost trimis în teren de Manuel Montoya din minutul 19, după un time-out cerut la scorul de 7-6. Coordonatorul de la SCM Poli nu a marcat niciun gol. Pentru primele două partide din preliminariile pentru European fusese convocat și timișoreanul Marius Sadoveac. Stângaciul s-a accidentat însă la partida de campionat jucată de Poli cu Steaua.

Liga Zimbrilor se va relua, iar sâmbătă, SCM Poli are meci acasă cu CSU Suceava.

(foto: facebook.com/pg/FRH-Federația-Română-de-Handbal-Official)