Naționala României de futsal a pierdut cu 3-0 primul meci-test jucat la Odorheiu Secuiesc cu reprezentativa Spaniei. Selecționerul care este și antrenorul Informaticii Timișoara a mizat și pe doi jucători de la campioana României.

Robert Lupu i-a convocat pentru cele două amicale cu Spania, una dintre forțele mondiale ale futsalului, pe portarul Vlad Iancu și pe Dumitru Mimi Stoica. În formula de start cu Petrișor Tonița, Paulo Ferreira, Felipe Oliveira, până anul trecut jucător al Timișoarei, și Ique Ribeiro, și-a făcut loc și Mimi Stoica. În prima repriză, spaniolii au marcat de două ori, prin Sergio Lozano, iar apoi prin Jesus Aicardo. În repriza secundă, Sergio Gonzalez a stabilit scorul final. România și Spania își măsoară din nou forțele și marți, de la ora 18, tot la Odorheiu Secuiesc.

(foto: frf.ro)