UVT Agroland Timișoara a fost eliminată din Cupa României după ce a pierdut cu 3-2 pe terenul lui Dinamo București. Partida amânată din urmă cu zece zile era eliminatorie, așa că bănățencele se vor putea concentra pe campionat.

Agroland l-a avut în continuare pe antrenorul Bogdan Paul suspendat. De asemenea, Andreea Petra vine după o accidentare serioasă la gleznă. Meciul de la București a fost în marea lui majoritate unul echilibrat. Din primul set s-a văzut acest lucru, cu un ușor avantaj pentru Dinamo, care s-a impus cu 25-23. Agroland a controlat mai bine ostilitățile și a egalat la seturi după 25-21 în cel de-al doilea. Timișorencele au condus și în setul trei, dar Matei, Cioroianu și Correa au întors scorul. Și dinamovistele au luat setul trei la scorul de 25-23. Bucureștecele au luat avans și în setul patru, dar Agroland a revenit după un as al Barborei Kosekova și o eroare în atac al adversarelor pentru 25-22. Dinamo a controlat însă setul decisiv, adjudecat cu 15-10.

UVT Agroland Timișoara joacă sâmbătă pe teren propriu, cu Volei Alba Blaj. Meciul începe la ora 19, la Sala Oituz.

(foto: facebook.com/pg/AgrolandVolei)