Voleibalistele de la CSM Lugoj au pierdut cu 3-0 pe terenul celor de la Unic Piatra-Neamț, un meci important pentru lupta la play-off. Echipa din Banat nu a putut să țină piept pietrencelor, chiar dacă joi au smuls un set campioanei en-titre de la Știința Bacău.

Antrenorul Valerijan Luka a început meciul în formula Laura Lungu, Denisa Viloiu, Krista DeGeest, Gabriela Bălae, Cristina Zanfir, Ionela Canea și libero, Ivana Milanovic. Gazdele de la Unic au început meciul tare și au mers cu un avans bun pe întreg parcursul primului set. Pe finalul setului, Denisa Viloiu și Gabriela Bîlae au fost înlocuite cu Irina Andreica și Loren Cory, iar setul s-a terminat cu 25-19. Setul doi a început foarte prost pentru bănățence, care au fost conduse și cu 14-5. În echipa Lugojului au fost efectuate aceleași modificări, iar setul s-a terminat 25-15 pentru gazde. Echipa din Piatra-Neamț a avut o misiune ceva mai dificlă în setul trei, când bănățencele au opus ceva mai mult rezistență. Oaspetele au condus până la 6-6, iar de la 9-9 moldovencele au întors scorul în favoarea lor și au luat și ultimul set cu 25-20.

Marți, CSM Lugoj joacă meciul restant cu Penicilina Iași, în deplasare.