Volebalistele de la CSM Lugoj au încheiat marți primul sezon în care echipa a jucat în Cupa Challenge. Româncele au pierdut returul optimilor, la scorul de 3-0, cu THY Istanbul, echipa companiei Turkish Airlines.

Partida a fost dominată clar de turcoaice. Primul set l-au luat gazdele cu 25-15, iar apoi, setul doi le-a revenit cu 25-12. Ultimul set a fost adjudecat tot de echipa din Istanbul, la scorul de 25-17. În total, meciul a totalizat 58 de minute de joc efectiv. În tur, la Lugoj, echipa din Turcia a câștigat tot cu 3-0 și tot fără mari probleme. Adversarul bănățencelor îl are ca antrenor pe italianul Marcello Abbondanza, unul dintre cei mai buni antrenori ai lumii, care are nouă titluri de campion câștigate în nouă țări diferite.

În Cupa Challenge, la prima participare, Lugojul se poate lăuda că le-a eliminat pe cehoaicele de la Dukla Liberec, în șaisprezecimi. Acum, CSM-ul se va concentra doar pe campionat.