Calendarul rugilor din judeţul Timiş

Tot Banatul se îmbracă în straie de sărbătoare odată cu Învierea Domnului, pentru că încep sărbătorile dedicate hramului bisericii. Ruga este una dintre cele mai importante sărbători ale satului bănăţean, iar acesta este motivul pentru care oamenii se pregătesc de sărbătoare. Și anul acesta, în judeţul Timiş vor avea loc rugi care adună toţi membrii familiei.

Iată programul rugilor din judeţul Timiş:

12 aprilie – Învierea Domnului: Gătaia, Opatiţa, Berecuţa, Sângeorge, Ghilad (ruga ortodoxa romana), Toager, Giroc – Andreea Voica si formatia, Jamu Mare, Hitiaş, Stamora Română, Sânmihaiu Român, Utvin, Topolovăţu Mare, Șipet, Cadar.

13 aprilie –  a doua zi după Sfintele Paşti: Balinţ, Târgovişte, Belinţ, Cliciova

17 aprilie – Izvorul Tămăduirii: Ianova, Româneşti – hramul Mănăstirii „Izvorul lui Miron”

19 aprilie – Paştile Mici: Duminica Tomii, Colonia-Gătaia, Izvin, Beregsau Mare

23 aprilie – Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Bazos, Bara, Bucovăţ, Coşteiu, Calacea, Murani, Sânpetru Mare (ruga românească)

1 mai – Vucova (ruga catolică)

6 mai – Sfântul Sava – Petrovaselo si Stanciova, Checea (ruga ortodoxă sârbă), Cralovăţ – Sfântul Gheorghe sârbesc

9 mai –  Cerneteaz

17 mai – Fibiş

21 mai – Sfântul Constantin şi Elena: Diniaş (ruga românească), Saravale, Luncanii de Sus – Hramul Mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului”, Sânpetru Mic (ruga ortodoxă română), Variaş (ruga ortodoxă sârbă), Înalţarea Domnului: Ciacova, Silagiu, Banloc, Lucăreţ, Găvojdia, Gherman, Livezile (ruga sârbească), Sânmartinu Sârbesc (ruga sârbească), Șustra

22 mai – Becicherecu Mic (ruga ortodoxă sârbă), Cenad (ruga ortodoxă sârbă), Diniaş (ruga sârbească), Sânpetru Mare (ruga sârbească)

 31 mai – Pogorârea Sfântului Duh – Rusaliile: Deta, Recaş, Semlacu Mare, Partoş (ruga ortodoxă), Babşa, Mănăstire, Botineşti, Ohaba Forgaci, Teş, Bobda, Checea (ruga ortodoxă română), Chevereşu Mare (ruga ortodoxă română), Dumbrăviţa (ruga ortodoxă română), Fârdea, Ghirod, Giera (ruga sârbească), Giulvaz, Gottlob, Clopodia, Breazova, Dejan, Moşniţa Veche, Nădrag, Nitchidorf, Peciu Nou, Crivina de Sus, Pişchia, Săcălaz, Nerau, Ictar, Jupani, Variaş (ruga ortodoxă română), Gelu (ruga ortodoxă română), Victor Vlad Delamarina, Vişag

7 iunie – prima duminică de după Rusalii: Cebza

14 iunie – Băteşti

24 iunie – Cenad (hramul Mănăstirii Sfântul Ioan Botezătorul)

26 iunie – Cenad (hramul bisericii ortodoxe române)

29 iunie – Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel: Petroman,Temereşti, Jabăr, Cenad (hramul bisericii greco-catolice), Dragşina, Jdioara, Curtea, Dudeştii Vechi (ruga ortodoxă), Zolt, Salbagel, Lovrin, Coşeviţa, Pietroasa, Colonia Fabricii, Topolovăţu Mic, Sudriaş, Surducu Mic, Herendeşti.

Nicoleta POPA

LĂSAȚI UN MESAJ