Naționala de baschet masculin a României a pierdut ambele jocuri disputate în ”bula” de la Valencia, contând pentru calificările la Eurobasket 2022. În ambele partide a evoluat și Mirel Dragoste, jucătorul de la SCM Timișoara.

Sâmbătă, România a cedat la scor, 91061, cu Polonia, după scorul pe sferturi de 24-7, 21-17, 26-23, 20-14. Mirel Dragoste nu a marcat, dar a reușit 3 recuperări, 3 pase decisive și 1 intercepție. Nici luni, cu Spania, nu a fost mai bine. ”Vulturii” au cedat cu 94-41 cu ibericii, după scorul pe sferturi de 27-12, 18-9, 13-12 și 36-8. Mirel Dragoste a jucat peste 20 de minute și a reușit 20 de puncte, 1 pasă decisivă și 1 intercepție. Menționăm că Dragoste e singurul jucător de la SCM Timișoara care nu a fost până acum infectat cu coronavirus.

La lot ar fi trebuit să fie și timișoreanul Alexandru Olah, dar pivotul a ratat convocare după ce înainte de reunirea Vulturilor s-a infectat și el cu coronavirus. La echipa națională a fost și Nenad Markovic, scouter la Timișoara și secund al selecționerului Tudor Costescu.