DISTRIBUIȚI

Mai sunt doar două zile până la debutul așteptat al FEST-FDR 2024, festivalul care aduce la Timișoara nume și creații remarcabile din lumea teatrului. Deschiderea evenimentului va fi marcată de revenirea celebrului Pippo Delbono, un artist al cărui univers captivant transcende granițele teatrului, oferind spectatorilor o experiență intensă de introspecție și conexiune umană.

„IL RISVEGLIO / TREZIRE”: Spectacolul de deschidere al FEST-FDR 2024

Pe 4 și 5 decembrie, de la ora 19:00, în Sala Mare a Teatrului Național din Timișoara, Pippo Delbono își aduce creația „IL RISVEGLIO / TREZIRE”, o coproducție internațională impresionantă care unește teatre din Italia, Franța, România și Belgia. Spectacolul este o colaborare de amploare între instituții de renume, inclusiv Emilia Romagna Teatro, Théâtre de Liège și Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Timișoara, printre altele.

Această operă teatrală, produsă de unul dintre cei mai mari artiști contemporani, promite să fie un punct culminant al festivalului, oferind publicului local șansa unică de a explora profunzimea creației teatrale într-un format inovator.

Ziua de vineri aduce spectacole captivante și variate

FEST-FDR 2024 continuă pe 6 decembrie cu două producții diverse și emoționante.

De la ora 17:00, în Studio UȚU, Centrul de Teatru Educațional „Replika” din București prezintă „OCHII MAMEI”, o adaptare teatrală a romanului „Vara în care mama a avut ochii verzi” de Tatiana Țîbuleac. Spectacolul, regizat de Tania Drăghici și interpretat cu măiestrie de Vlad Ionuț Popescu, oferă o explorare sensibilă a relațiilor umane și a memoriei afective, captivând prin forța emoției și a poveștii.

La ora 19:00, în Sala Mare, Teatrul de Stat Constanța aduce spectacolul „10 LUCRURI PE CARE LE-AM PIERDUT LA FESTIVALUL DE LA MAMAIA”, în regia Elenei Morar și Gabriel Sandu. Această comedie muzicală explorează nostalgii și povești legate de muzica ușoară românească, într-o combinație plină de umor și emoție.

Bilete și reduceri

Biletele pentru spectacolele FEST-FDR 2024 sunt disponibile online pe site-ul www.tntm.ro și la Agenția „Mărășești”, situată pe str. Mărășești nr. 2, deschisă între orele 11 și 19 (cu excepția zilelor de luni). Reduceri sunt disponibile pentru copii, elevi, studenți, pensionari și grupuri organizate, iar persoanele cu dizabilități beneficiază de acces gratuit.

LĂSAȚI UN MESAJ