Vicecampioana Informatica Timișoara a trecut de Dunărea Călărași în play-off, după ce a câștigat și al doilea meci cu 6-1. La primul meci, bănățenii s-au impus cu 6-0, iar în semifinale vor da piept cu United Galați. La Timișoara, Milos Simic a reușit un ”hat-trick”, Thiago, o ”dublă”, iar Rakic a înscris și el.

Timișorenii au abordat meciul în formula cu Koivumaki, Felipe, Savio, Deco și Thiago. Scorul a fost deschis în minutul 4, de Thiago, după o pasă venită de la compatriotul Savio. Plugaru a avut un șut bun, dar parat de Koivumaki, iar diferența s-a mărit la 2-0 în minutul 7, la o reușită a lui Milos Simic după o acțiune pe partea dreaptă. Thiago și Simic au ratat alte ocazii, iar Koivumaki a scos o minge a lui Răzvan Radu. Înainte de pauză, portarul Cinaru a ieșit dintre buturi, iar Simic l-a taxat cu un gol de 3-0.

Dunărea nu a putut reveni în meci nici în repriza a doua. În minutul 28, Thiago a depășit portarul și un adversar și a marcat golul de 4-0. După trei minute, diferența a crescut, după ce Rakic a tras sănătos de la 9 metri, pentru 5-0, după care Simic a înscris golul 6. Thiago a tras în bară o lovitură liberă primită de gazde, iar la final, călărășenii au ajuns la șase greșeli de echipă. Rakic a ratat lovitura de la 10 metri acordată, iar cu 8 secunde înainte de final, Plugaru a înscris golul de onoare al gazdelor.

Robert Lupu a spus că meciul a fost mult mai ușor ca la meciul de la Călărași, deși scorul e similar. ”A fost un meci diferit față de cel de la Călărași. Acolo am întâmpinat mai multe probleme. Și aici în prima repriză am avut câteva greșeli, dar, cred că una peste alta, am fost mult peste ei. La Călărași, a fost 6-0, dar a fost un meci mult mai greu. Nu ne așteptam să batem așa de clar această echipă. Ne-am pregătit și mă simt bucuros că am fost serioși în această dublă manșă. După câștigarea Cupei, avem un moral bun. Echipa este în creștere, sper să o ținem cât mai mult. Noi lucrăm foarte mult pentru apărare, asta ne dă încredere, cu cât luăm mai puține goluri. Însă vrem să și marcăm, mă bucură faptul că am înscris foarte mult astăzi. Toate echipele cu care vom juca vor fi mai bine clasate ca noi. Galațiul este o echipă foarte bună, am jucat și cu echipa națională un meci cu ei. Jucăm primul meci acasă, dacă tratăm serios acel meci, poate ne vom califica”, a declarat antrenorul Informaticii.

Milos Simic a spus că Informatica va câștiga orice meci în care se va apăra așa de bine. ”Nu a fost așa de ușor. Dar demonstrează că echipa a luat meciul în serios. Am vrut să terminăm sferturile în două meciuri și am reușit. Dacă vom juca la fel în defensivă, avem șanse să câștigăm și celalte meciuri. Eu fac parte din echipă. Azi am marcat eu, mâine va fi altcineva. Important e să câștigăm. Cu Galațiul va fi diferit, pentru că e un meci acasă și două în deplasare. Dar avem șanse, vrem să jucăm finala. Vrem să o luăm pas cu pas”, a declarat sârbul.

Informatica va juca primul meci din semifinale cu United Galați acasă, la o dată ce nu a fost încă stabilită.