Ripensia Timișoara a terminat la scorul de 1-1 meciul jucat pe terenul celor de la Farul Constanța, unul care la un moment dat părea la îndemâna constănțenilor, care au marcat din penalty, prin Cruceru. Timișoara au revenit însă și au egalat grație lui Ene.

Partida nu a începtu sub auspicii grozave, până în minutul 18, când Farul putea fi periculoasă. Liviu Mihai a trimis mingea în careul mic, dar coechiperii nu au reușit să sară la cap și astfel, faza s-a stins. Ripensia nu a avut o primă repriză prea fructuoasă în plan ofensiv. S-a jucat cu mingi centrate pentru loviturie de cap ale lui Golda, care au fost însă slabe, fără un real pericol pentru portarul Dur-Bozoancă. În schimb, constănțenii au avut în minutul 32 o ocazie bună. Măzărache a reluat cu capul dintr-o situație favorabilă, dar a trimis pe lângă buturi, punându-și mâinile în cap. Per ansamblu, Farul a controlat jocul și după pauză, pentru o perioadă de joc.

Cu trei schimbări făcute la pauză, Farul a mai irosit niște ocazii, până a venit și golul. Farul a obținut un penalty după ce Rogac l-a faultat pe Măzărache. Cruceru a executat lovitura de pedeapsă și a marcat. După ce a primit gol, Ripensia a trecut la un joc mai hotărât și mai în viteză. Până la urmă, presunea s-a concretizta cu golul marcat în minutul 82. Andrei Macrițchii a centrat spre careu, iar acolo Mihai Ene a avut o execuție sigură cu care l-a învins pe Dur-Bozoancă. Farul a încercat să mai înscrie, dar în zadar. În minutul 90, Damașcan a tras în forță, dar Dobre a respins, iar Cruceru a reluat la aceeași fază peste poartă.

Farul Constanța: Dur-Bozoancă – Băjan, M. Leca, Antoche (cpt.), Carabela – Cărăruș, Liv. Mihai (Ant. Cruceru 46’) – Rob. Silaghi (Fl. Bălan 46’), Greu, Al. Stoica( Bîrnoi 46’, Damașcan 88’) – Măzărache (Banyoi 75’)
Ripensia Timișoara: Șt. Dobre – Andr. Macrițchii, Rogac (cpt.), Fridrich, Gladun – Coulibaly (Stoi 91’), Val. Macrițchii – Piftor (, Sokovic 56’), Mih. Ene (Al. Neagu 83’), Vl. Tudorache (T. Călin 56’) – Golda (Pădurariu 83’)
Ripensia va juca săptămâna viitoare acasă, cu Comuna Recea.