SCM Poli a lăsat puncte importante din mână după rezultatul de 20-20 în deplasare la HC Dobrogea Sud. Alb-violeții au condus o mare parte din meci, sprijiniți foarte bine poartă de Zlatko Daskaloski. Constănțenii au avut o tresărire pe final, când au reușit să revină în meci, dar insuficient pentru o victorie.

Startul a fost echilibrat, cu un ușor avantaj pentru gazde. Constanța a luat prima dată un avans la mai mult de un atac la scorul de 4-2 în minutul 9, după golurile marcate de Crnoglovac și Buricea. Timișorenii nu s-au lăsat însă depășiți cu mai mult. Chiar dacă Fenici a primit o eliminare de două minute, Poli a egalat în minutul 18,  la 7-7, după golul lui Flavius Cîmpan. Ulterior, Alin Șania a marcat golul de 7-8, la primul avantaj al alb-violeților. Zlatko Daskaloski a făcut o primă repriză excelentă, în care apărat două aruncări de la 7 metri. Nu același lucru l-a făcut și experimentatul Dane Sijan pentru dobrogeni. Constanța a avut 11 minute fără gol,  și în minutul 24, bănățenii s-au detașat la 7-11. Vujovic și Crnoglavac au marcat însă pe final, iar la vestiare s-a intrat doar cu 10-12.

La pauză, gazdele au schimbat pe portarul și între buturi a mers Mitrevski. Poli a reușit să își mențină avantajul, iar Constanța a tot forțat să se apropie la 12-13, 14-15, 15-16 și 16-17. În minutul 49, Buricea a fost eliminat, iar Șania a primit aruncare de la 7 metri, dar Sijan a intrat între buturi și a scos. Marjanovic și Orbovic au dus-o pe Poli la 16-19, însă Șania a fost eliminat din nou în minutul 53. Vujovic a marcat trei goluri pentru gazde, iar în minutul 57, a venit egalarea la 19.  Orbovic a marcat, însă și Vukovic a făcut-o, iar Vuk Milosevic a fost eliminat. Timișorenii nu au putut marca pe final, iar dobrogenii nu au mai avut timp să atace, astfel că meciul s-a terminat la egalitate.

Milos Orbovic și Krsto Milosevic au fost principalii marcatori ai lui Poli, cu 7 și respectiv 5 goluri. Au mai înscris pentru alb-violeți: Cîmpan, 3 goluri, Marjanovic, 2 goluri, Hrimiuc, Șania și Fenici, fiecare cu un gol. Daskaloski a scos 11 mingi, între care și aruncări de la 7 metri. Pentru Dobrogea Sud, principalii marcatori au fost Vujovic și Crnoglavac, cu 7 ș 5 goluri.

Sâmbăta viitoare, SCM Poli joacă de la ora 16 acasă cu CSU Suceava.

(foto: facebook.com/scmpolitehnica)