Finalul săptămânii trecute a fost unul extrem de important pentru motociclismul românesc, deoarece pe circuitul Motorpark România au fost loc primele două etape din Campionatul Național de Motociclism Viteză, dar și etapele a doua și a treia din campionatul BMU (balcanic), la aceeași ramură. Piloții de la VN Motorsport Racing Team au avut parte de clasări bune, dar și de peripeții.

Ziua calificărilor părea să anunțe rezultate foarte bune pentru Vlad Neaga. Tânărul motociclist care concurează la clasa Superbike (1000 cmc) a reușit cel mai bun timp al calificărilor 1:39.814, dar și un record personal. Timișoreanul a scos sub 1 un minut și 40 de secunde la un tur de circuit, mai bine decât bulgarul Martin Choy, fost concurent în campionatul World Superbike. Neaga a pornit tare și în prima zi de concurs, iar turul doi al circuitului Motorpark România l-a parcurs în un minut și 39 de secunde. Au apărut însă probleme în turul trei.

În primul viraj, în momentul înclinării maxime, Neaga a pierdut aderența roții. A reușit să ridice motocicleta, nu au fost urmări majore, dar a fost nevoit să abandoneze cursa din cauza unei defecțiuni electrice. Nici a doua zi de concurs, timișoreanul nu a fost prea norocos. A ieșit în iarbă la un viraj, deoarece a evitat să lovească alt concurent. A recuperat după ce a scos 1:40 de minute per viraj și a reușit să termine cursa pe podium.

Astfel, în a doua zi, etapa a doua din CNIR, Vlad Neaga a fost pe locul 1, iar în etapa a treia din BMU a fost pe 3, după piloții bulgari. ”Piloții VN Motorsport Racing Team adoră motociclismul viteză, cu tot ce înseamnă acest lucru: plăcerea de a concura, adrenalina curselor, tensiunea momentelor dificile, dorinta de a performa, dar si munca echipei tehnice , și toate acestea se cuantifică în rezultatele obținute și în bucuria cu care ne trăim reușitele”, spune Horea Neaga, managerul VN Motorsport.

Și ceilalți piloți ai clubului au avut rezultate meritorii. La prima sa participare, sâmbătă, Bogdan Neagoe a prins podiumul la Formula 600. După ce a plecat de pe poziția 3 din grila de start, a luat locul 1 în CNIR și locul 3 în competiția BMU. Aceleași rezultate s-au repetat duminică pentru Neagoe. La Formula 1000, Caius Drăghici a fost și el debutant la viteză pe circuit în acest sezon. Sâmbătă a fost ep 3 în CNIR și 4 în BMU, iar duminică, a reușit aceleași clasări.