Naționala României de baschet masculin a pierdut cu 79-71 meciul cu Israel din calificările pentru Eurobasket 2021, jucat în ”bula” de la Gliwice, Polonia. De la SCM Timișoara au jucat Mirel Dragoste și Alexandru Olah.

Dragoste a fost și titular în echipa trimisă în teren de selecționerul Tudor Costescu. România s-a descurcat onorabil în fața Israelului, dar adversarul a fost la conducere tot jocul. Pe sferturi, scorul a fost de 22-17, 23-14, 17-18 și 17-22. Mirel Dragoste a jucat 13:30 minute, timp în care a marcat 4 puncte și a mai reușit 2 recuperări și 2 intercepții. Olah a fost pe teren 10:50 secunde, timp în care a marcat 4 puncte și a mai reușit 1 recuperare și 1 pasă decisivă.

România va juca peste două zile ultimul meci al calificărilor, cu Polonia, tot în ”bula” de la Gliwice. Bilanțul ”Vulturilor” este de cinci înfrângeri în calificări din tot atâtea jocuri.