ASU Poli a câștigat la scorul de 2-1 meciul cu CS Afumați jucat în Vinerea Mare, unul din care Răzvan Gorovei și-a lăsat colegii în inferioritate din prima repriză. Partida a implicat și două penaltiuri, dar a adus o victorie pentru gazde la mai bine de o lună de la ultimul succes. Au marcat pentru alb-violeți Carol Taub cu capul, și Ștefan Blănaru, din penalti, iar pentru ilfoveni a marcat Marian Vlada de la punctul cu var.

Cei de la Afumați au început cu presiune la poarta lui Gakos, prin șutul bănățeanului Vasile Olariu și mingea lui Alexandru Gheorghe, după care poliștii au avut un contraatac. Gorovei nu a putut profita de ieșirea lui Muțiu din poartă, iar un fundaș a respins balonul trimis de fotbalist de pe linia porții. Mingea a ajuns la Teut, care a centrat de pe dreapta, Iar Taub a înscris cu capul. Vucea și mai ales Blănaru au irosit ocazii pentru gazde, după care presiunea s-a mutat pe Gakos. Portarul echipei timișorene a rezistat șarjei lui Popa, Olariu, Vlada și Dedu. În minutul 43, Patriche a făcut henț în careu, iar Blănaru a marcat pentru 2-0 din penaltiul acordat. Repriza nu s-a terminat așa bine, deoarece în ultimul minut, Gorovei a văzut cartonașul roșu după ce l-a îmbrâncit pe Tudorache, iar arbitrul l-a acuzat și de scuiparea oponentului. Astfel, timișorenii au intrat în zece la cabine.

Încă din debutul reprizei a doua, oaspeții i-au introdus pe Avram și Petculescu, pentru a recupera din diferență. În minutul 53, Petculescu a tras bine, aproape de vinclu, dar mingea a lovit bara laterală. În minutul 60, oaspeții l-au trimis în teren și pe Alin Zaharia, după ce la timișoreni intrase doar Birău la pauză. Jucătorul timișorean a avut o ocazie importantă în minutul 69, când a trimis pe lângă poartă dintr-o poziței extrem de favorabilă. În minutul 73, Bilia l-a tras pe Tudorache de tricou în careu și s-a dictat din nou penalti. Marian Vlada a marcat pentru 2-1, iar până la final ASU Poli a preferat să se apere. Cea mai mare ocazie a avut-o Buzea, dar Gakos a fost la post.

ASU Poli: Gakos – Motreanu, Bilia , Mera, Taub – Nicolescu – Teuţ (Neamţu 75′), Gorovei,  Ungureanu (Ghinescu 87′), Vucea (Birău 46′) –  Blănaru

CS Afumați: Muţiu – Robicek, Patriche, Bucea,  Gheorghe,  Popa ( Avram 46′),  Olariu, Dedu ( Zaharia 61′),  Tudorache –  Burlacu (Petculescu 46′), Vlada

Sorin Brîndescu a fost scandalizat de gestul lui Gorovei. ”Mă mulțumesc cele 3 puncte și victoria. Dar jocul a avut oscilați, sunt multe lucruri care m-au nemulțumi. În primul rând, eliminarea lui Gorovei. Lipsă de maturitate și chiar de profesionalism. Când ai 2-0 și e gata prima repriză să rămâni în zece oameni este o problemă majoră. Toți avem de suferit pentru astfel de decizii greșite pe care le iau jucătorii în timpul jocului. Nici n-am mai discutat cum și-a motivat, pentru că la pauză nu aveam cum să dăm timpul înapoi, trebuia să pregătim repriza a doua cu ce avem de făcut, ca să luăm cele 3 puncte. Am înțeles că arbitrul a trecut că a scuipat, dar eu am văzut că a lovit un adversar cu cotul. E un gest nesportiv, care nu are ce căuta pe terenul de fotbal. De unele părți din joc sunt destul de mulțumit. Puteam să închidem jocul mai devreme și Blănaru a avut ocazie singur cu portarul în prima repriză, și Birău putea să facă 3-0 în repriza a doua. Echipa adversă a avut câteva situații. Sunt nemulțumit că în prima repriză am deschis scorul și apoi am făcut pasul înapoi și le-am permis să atace și au avut câteva ocazii bune. Dar sunt mulțumit de ambiție și de atitudine. În repriza a doua când am jucat în zece, am jucat bine în apărare”, a punctat antrenorul lui ASU Poli.

Cristian Vaida, secundul ilfovenilor, a comparat raportul posesie-eficiență cu cel de la meciul Juventus-Barcelona. ”Am pierdut, am avut superioritate, nu am concretizat ocaziile pe care le-am avut. Asta s-a văzut pe tabela de marcaj. Nu a fost cel mai bun joc al nostru. Din păcate, acesta a fost deznodământul acestui meci. Meciul e pe goluri, nu pe posesie. Am văzut același lucru la Barcelona cu Juventus. Poli ne-a lăsat o impresie bună. Ne întâlnim și anul viitor în Liga a II-a, vom vedea ce facem atunci”, a spus Vaida după joc.

ASU Poli are din nou meci vinerea viitoare, în deplasare la Sepsi Sfântu Gheorghe.