Sfârșitul săptămânii trecute a însemnat penultimele turnee din acest sezon de volei, atât la feminin, cât și la masculin, totodată, primele turnee din a doua fază a competiției. CSM Lugoj a suferit două înfrângeri, dar a rămas pe locul 5, cel de Cupă Challenge, iar ”studenții” de la UVT au câștigat ambele meciuri ale turneului pe care l-au găzduit.

CSM Lugoj a jucta în turneul-tur pentru locurile 5-8 organizat la Bacău. În prima zi, lugojencele au pierdut cu 3-0 în fața Rapidului, după un meci dominat de bucureștence. Doar setul doi a fost foarte ehcilibrat, după scorul pe seturi de 25-16, 29-27 și 25-20. Nina Kocic a dat cele mai multe puncte ale Lugojului, 9, iar Alexandra Sobo a dat 11 pentru rapid. A urmat sâmbătă un succes al CSM-ului, cu 3-0, cu gazdele de la Știința Bacău. Nu a fost neapărat ușor, dar bănănțencele nu au cedat nicun set, câștigat cu 25-22, 25-27 și 25-22. Tot Nina Kocic a fost principala realizatoare, cu 17 puncte pentru oaspete. La gazde, Slavina Koleva și Natasa Cikiriz au dat câte 10 puncte.

Duminică, CSM Lugoj a jucat cu CSO Voluntari. Din nou, formația din Ilfov s-a impus în fața lugojencelor, cu 3-2, după un meci foarte disputat. Voluntariul a luat primul set cu 25-20, pentru ca apoi Lugojul să revină cu 25-13. CSO a luat alt set cu 25-21, iar formația din Timiș a egalat din nou, cu 25-20. În decisiv însă, Lugojul a cedat cu 15-12. Marija Zelenovic a dat cele mai multe puncte pentur Lugoj, 22. Loredana Filipaș a dat nu mai puțin de 30 de puncte. Chiar dacă Lugojul a luat doar 4 puncte din acest turneu, rămâne pe locul 5, cu 42 de puncte, cu 5 în fața formației băcăuane. De vineri, aceleași echipe se vor duela pentru clasamentul final, de data aceasta, la Lugoj.

În ceea ce privește turneul pentru locurile 9-11 de la masculin, miza este evitarea locului 11, singurul retrogradabil. Primul turneu a avut loc la Timișoara. Vineri, Universitatea s-a impus cu 3-0 în fața celor de la Știința București, cu 25-22, 25-28 și 25-21. Robert Vârlan a dat cele mai multe puncte ale Timișoarei, 18, iar pentru bucureșteni, Alin Ion a dat 11 puncte. Sâmbătă, Știința a învins cu 3-0 pe CSU Brașov, iar duminică, Timișoara a câștigat cu același scor cu brașovenii, după 25-15, 25-16 și 25-17. Sergiu Rodina a dat 14 puncte pentru Timișoara, iar Cătălin Popa dat 15 puncte pentru formația din Ardeal.

Timișoara are 13 puncte și e salvată de la retrogradare. În 15-17 se va juca turneul final al sezonului, la București. Se întâlnesc aceleași echipe.