Al treilea meci al României din preliminariile pentru Campionatul European de Handbal masculin din 2022 s-a terminat la scorul de 23-23 în fața echipei din Kosovo. În partida de la Pristina au jucat și trei handbaliști născuți în Timiș.

La lot au fost convocați pentru ”dubla” cu Kosovo Cristian Fenici, Marius Sadoveac și Călin Dedu de la SCM Poli Timișoara, dar și Andrei Buzle, jucător născut la Sânnicolau Mare și legitimat la Minaur Baia Mare. Doar Fenici a fost titular în postura de coordonator al tricolorilor, dar Sadoveac și Buzle au fost trimiși ei ei destul de rapid în teren, pe posturile lor de la linia de 9 metri. România a avut și avansul de 14-8 spre finalul primei reprize, iar la pauză s-a intrat cu 14-9. Ulterior, în repriza secundă, gazdele de la Pristina au revenit și au și condus la final cu un gol.

Dintre cei de al Poli, tânărul pivot Călin Dedu nu a apuct să fie utilozat. Sadoveac a dat a marcat 2 goluri, iar Buzle, 3. Fenici nu a înscris. România va juca duminică acasă tot cu Kosovo. În grupa de calificare, tricolorii au mai câștigat acasă cu Muntenegru, dar au pierdut în Suedia.