Naționala României a pierdut cu 1-0 meciul amical jucat cu Anglia, la Middlesbrough. Deian Sorescu, singurul timișorean convocat la lot, a jucat foarte bine, iar golul englezilor s-a marcat exact după ce Mirel Rădoi l-a scos din teren.

În prima repriză, Anglia a trimis de două ori în bară, prin Calvert-Lewin și Sancho. În minutul 44, Sorescu a avut o ocazie importantă pentru românia, dar portarul Johnstone a fost pe fază și a intervenit. Timișoreanul a dat mai multe centrări bune, dar în minutul 66 a fost înlocuit de Tiberiu Căpușă. Nou-intratul l-a faultat pe Grealish în careu. Rashford a marcat din penalt-ul acordat, iar scorul putea căpăta proporții, după un fault la Calvert-Lewin. Niță a apărat însă lovitura de la 11 metri.

Deși jocul și rezultatul nu sunt dezastruoase, trebuie spus că România nu mai pierduse în fața Anglei de la Mondialul din Mexic, din 1970!