DISTRIBUIȚI

Doi dobrogeni care stăteau la București au crezut că ulciorul va merge de multe ori la apă cu o înșelătorie cu apartamente fictive date spre închiriere. Oamenii au denunțat însă, iar polițiștii timișoreni le-au venit de hac.

Escrocii sunt din Medgidia și sunt un bărbat de 30 de ani și o femeie de 28, stabiliți la București. Ei au postat mai multe anunțuri false cu apartamente date spre închiriere, pe rețelele sociale și siteurile de profil. Regimul era inclusiv de weekend, căci 11 timișoreni i-au denunțat că i-au înșelat cu chirii pentru apartamente din Timișoara, București, Brașov, Oradea și Constanța. Cei doi cereau plata în avans a chiriei și garanție, după care ”dispăreau”.

Cazurile documentate după denunțurile la poliție sunt despre 11 timișoreni, păgubși, în total, de 17.293 de lei, dar numărul victimelor e posibil să fie mai mare. Din caurile documentate în dosarul de care se ocupă Secția 2 Poliție, înșelăciunile celor doi au început în 13 martie 2024. Luni, polițiștii din Timișoara au mers cu mandat de percheziție la domiciliul din București al celor doi.

De acolo s-au ridicat patru telefoane mobile și peste 30 de cartele sim, plus documente. Ambii escrochi au fost reținuți pentru 24 de ore. Ieri, Judecătoria Timișoara a aprobat plasarea celor doi în acest preventiv o lună. Cei doi se află în Centrul de Reținere și Arestare Preventivi din cadrul IPJ Timiș.

LĂSAȚI UN MESAJ