SCM Ohma Mozzart Bet Timișoara a suferit în seara aceasta prima înfrângere din Cupa Alpe Adria, la scorul de 95-88 cu slovacii de la Spisski Rytieri. Bănățenii sunt însă deja calificați de etapa trecut în play-off, iar acum mai urmează să se stabilească pe ce loc vor termina grupa.

Pe sferturi, scorul a fost de 20-28, 24-22, 30-20, 22-18. Elevii lui Dragan Petricevic au intrat bine în meci, air în primul sfert au avut și 16 puncte avantaj. Apoi, în sfertul doi, slovacii au mai redus din difeență, dar tot bănățenii au intrat cu 50-44 la pauză, un avantaj important. De altfel, timișenii au condus până în minutul 28, când s-a egalat al 65, după liberele marcate de căpitanul Tomas Mrvis. Sfertul trei s-a terminat cu 74-70 pentru gazde, iat Timișoara nu a mai avut forța să egaleze. Însă, pentru victoria cu 106-72 din tur, un succes în ultima rundă va face ca timișorenii să câștige oricum grupa.

Cel mai bun marcator al Timișoarei a fost Igor Kesar, cu 17 puncte, urmat de  McCllean, cu 17, Djokovic, cu 16, Mirkovic, cu 9, Petrescu, cu 8, Gajic, cu 7, Maticiuc, cu 5, Șchipor, cu 3, și Vujosevic, cu 2. Isaiah Washington a fost cel mai bun marcator al gazdelor, cu 29 de puncte.

Timișoara va juca sâmbătă în campionat, pe terenul Stelei. În 14 decembrie va avea și ultimul meci din grupele Alpe Adria.