DISTRIBUIȚI

Multe evenimente sportive din prima parte a anului au fost amânate sau anulate din cauza izbucnirii pandemiei de coronavirus, iar Liberty Marathon nu face excepție. Organizatorii de la Universitatea de Vest anunță însă că în această toamnă, evenimentul va avea loc.

Mai precis, vorbim de o lună de Liberty Marathon, în perioada 27 septembrie – 27 octombrie. Sloganul celei de-a treia ediții a cursei va fi #DareToRun. De asemenea, cursa se va desfășura și sub sintagma ”alergăm împreună”. ”Vă invit să vă înscrieți la competiția libertății și ambiției, un simbol atât de puternic și relevant, mai ales pentru această perioadă dominată de restricții. Curajul și libertatea de a alerga la maratonul UVT vă vor arăta puternici și bine imunizați chiar și față de amenințările nemaiîntâlnite ale pandemiei pe care o traversează întreaga lume. În luna dedicată maratonului, între 27 septembrie și 27 octombrie, sărbătorim împreună bucuria sportului, la cea de-a treia ediție a UVT Liberty Marathon. Vă așteptăm în comunitatea alergătorilor de cursă lungă!”, spune rectorul UVT, Marilen Pirtea.

Participanții pot alege și în acest an, la fel ca la precedentele ediții, în ce curse vor alerge. Se pot alerga și 2 km, dar și cei 42 de km de maraton clasic. În contextul mondial, cercetătorii și cei de la Organizația Mondială a Sănătății recomandă alergarea pentru întărirea sistemului imunitar, reducerea riscului de boli cronice, precum și, pe cale de consecință, reducerea riscului de face o formă gravă a infecției cu covid-19. Startul la înscrieri s-a dat, iar detalii despre condițiile de participare, detalii despre curse și înscrieri sunt disponibile online, pe www.libertymarathon.uvt.ro.

 

LĂSAȚI UN MESAJ