Cluj Arena găzduit etapa finală a Campionatului Național de Seniori de Atletism, unde au participat și atleți din Timișoara sau legitimați la cluburile de aici. Cosmin Dumitrache și Vlad Dulcescu au luat noi titluri naționale.

Timișoreanul Dumitrache (foto), legitimat la Rapid București și CSM Timișoara, a luat aurul la 110 metri garduri, cu 14 secunde. Alt aur a venit la 400 de metri garduri. Vlad Dulcescu, atlet cu dublă legitimare la CSM Timișoara și Poli Iași, a terminat proba cu timpul de 51,45 de secunde. Pe locul 2 a fost Darius Făgăraș, și el legitimat la Poli Iași și CSM Timișoara, care a obținut timpul de 52,08. Vlad Dulcescu a luat medalia de argint și la 200 de metri plat, unde a avut timpul de 21m30, la 13 sutimi de timpul primului clasat, Alin Anton. El a fost aproape de podium și la 400 de metri plat, unde a luat locul 4 cu 47,10, la aproape o secundă de medalie. În aceeași probă, Darius Făgăraș a luat locul 7.

Aproape de podium în probele individuale a fost și timișoreanca Cristina Bălan. Atleta legitimată la CS Athletics Timișoara și CSM Craiova a luat locul 5 la 400 de metri, dar și la 800 de metri. Ea a cucerit medalia de argint la ștafeta de 4X400 de metri feminină, cu CSM Craiova, unde a alergat ultima, după colegele Elena Călin, Marian Fica și Florentina Budică. Un loc 4 a venit și pentru Iulia Drăgoi, atleta de la CSU Poli Timișoara, la 3000 de metri obstacole, unde a avut timpul de 11:0050, la 22 de secunde de podium. Tot locul 4, la 3000 de metri obstacole, a luat și Mihai Cochior, de la Poli Iași și CSM Timișoara, cu timpul de 9:10:36.

Anita Zaro de la CSU Poli a luat locul 6 la 1500 de metri. Tot locul 6 l-a luat Mihai Cochior și la 3000 de metri plat, dar și Ioana Iovanovici, de la LPS Banatul și CSM Timișoara,  la 110 metri garduri, care a fost pe 7 la 400 de metri garduri. La 3000 de metri obstacole, și CSU Poli a avut un atletl, Darius Mirea, clasat pe locul 11. Alt sprotiv de la clubul Politehnicii, Oscar Kiss, a fost pe locul 15 la 1500 de metri.