Sportivele Ioana Gheorghe și Andreea Grecu au cucerit medalia de argint la Campionatul European de bob 2, desfășurat la Sigulda în Letonia, o premieră pentru România la nivelul competițiilor de senioare. De remarcat că timișoreanca Ioana Gheorghe s-a apucat destul de curând de bob, iar anterior, a practicat atletismul, fiind specializată în probele de sprint.

Pilotul Andreea Grecu a fost acum doi ani campioană mondială de junioare. Cu Ioana Gheorghe ca împingător, echipajul românesc a bifat la Sigulda timpul de 1 min 41 sec 98/100, la două sutimi în urma noilor campioane europene, rusoaicele Nadejda Sergheeva și Elena Mamedova. O altă premieră a celor două românce a fost locul doi la Cupa Mondială, bifat tot cu această ocazie. În Letonia, Grecu și Gheorghe au stabilit și două recorduri, pentru cel mai bun start (5 sec 29/100) şi de pistă (50 sec 96/100).

Iarna aceasta, Andreea Grecu a câștigat și Cupa Europei, cu Ioana Gheorghe ca împingător în majoritatea etapelor. Săptămâna aceasta, la Altenberg, în Germania, româncele vor concura la la Campionatul Mondial de bob feminin.