Poli Timișoara evoluează sâmbătă acasă, cu Metaloglobus București, într-un meci în care se întâlnesc ultimele două clasate din Liga 2. Președintele Ovidiu Cuc a cerut galeriei să nu mai înjure atât de mult fotbaliștii, deoarece mai mult nu se poate. De asemenea, antrenorul octavian Benga e dezamăgit că nu simte destulă coagulare în jurul echipei.
Runda precedentă, Poli a cedat în fața Ripensiei, în timp ce Metaloglobus a triumfat cu CSC Șelimbăr. Octavian Benga apreciază că echipele au stări de spirit diferite. ”Întâlnim o echipă care la început de campionat avea aspirații de play-off, drept dovadă, și-au adus jucători pentru acest obiectiv. Au avut niște rezultate negative la începutul campionatului, dar în ultimele meciuri sunt în revenire și au legat câteva victorii. Sunt pe un trend ascendent și probabil au un moral bun. Sunt o echipă cu jucători experiemntați, foarte buni pentru Liga 2, care joacă de mulți ani împreună. Avem un meci dificil. Speărm să câștigăm acest meci. Am încercat să-i remontez lși să șterg cu buretele ultima evoluție, de la meciul cu Ripensia”, a declarat Benga.
După mai multe de o lună și jumătate de când a revenit la echipă, Benga a spus că se simte dezamăgit că Poli nu este sprijinită. ”Mulți nu prea înțeleg ce înseamnă brandul Poli , care a fost puțin dat la o parte. Este un nume foarte important și cred că merită mai mult respectiv pe plan local și național. Ar trebui mai mult ajutat de oamenii din jurul echipei. Poli are nevoie de multe lucruri. Mă refer și la arbitraje. Parcă nu suntem lăsați să ne ridicăm, și în meciul cu Ripensia în ultimele 15 minute cei de la Ripensia au fost aduși peste noi”, consideră Benga.
Pe Electrica, galeria a avut din nou un ”potop” de înjurături pentru echipă. Cel mai vocal era Sebastian Novovic, angajat ani de zile în club ca director de imagine și susținător al lui Bogdan Andone și al tuturor deciziilor total neinspirate din vară. Ovidiu Cuc spune că echipa nu poate mai mult, iar fanii trebuie să accepte asta. La ieșirea d epe tunel vor fi garduri, pentru a mei evita incidentele de la meciul cu Baia Mare”E un meci pe care va trebui să-l câștigăm. Încercăm să luăm puțin presiunea de pe echipă, deoarece are deja un ritm de o lună. Echipa tehnică s-a ocupat de acest tonus, jucătorii sunt motivați și cu siguranță în următorul meci se va vedea acest lucru. Vreau să cred că va fi prima noastră victorie după o lungă perioadă și vom începe un șir de victorii pe care le așteaptă și suporterii. Vreau să mă adresez suporterilor să fie suporteri și să evităm acele situații când sunt jigniți și apostrofați în fel și chip. În momentul de față, jucătorii sunt motivați și dau tot ce pot pe teren dn punct de vedere fizic, tehnic, tactic. Nu cred că se poate reproșa așa ceva. Atunci când se vede o indolență e altceva. Nu este cazul, aceasta este valoarea noastră”, a spus Cuc.
Poli nu a mai învins din prima etapă, când a jucat cu Unirea Constanța. Italianul Gabrielle Germinio a punctat că el și coechipierii au nevoie mare de un succes. Germinio e jucătorul care își pierde cel mai des cumpătul pe teren și spune că totul e din cauza dorinței sale de a da totul în teren. ”Cred că este un moment dificil pentru toată lumea. Trebuie să muncim. O facem zilnic pentru a fi mai buni, să putem câștiga. Cred că trebuie să începem să avem victorii și sunt sigur că dacă o vom face, se va schimba starea de spirit. Avem nevoie doar de victorii. Eu vreau să dau tot ce am mai bun pentru echipă. Vreai să transmit forță echipei. Data trecută arbitrul mi-a spus că am simulat în careu, nu am văuzut niciodată așa ceva. Apoi a fluierat henț la Tsvetkov”, a declarat Germinio.
Partida d epe Știința se va juca sâmbătă la ora 11 și nu va fi televizată.