Poli Timișoara nu scapă de locul de baraj din Grupa A din play-out după ce a pierdut la scorul de 2-1 acasă cu CSC Șelimbăr. S-a marcat încă din minutul 40, iar la final, fanii au fost foarte furioși pe alb-violeți. După meci, antrenorul Eugen Beza, cu motive de a fi binedispus, a spus că vrea să vină antrenor la Poli.

Poli s-a văzut condusă din secunda 40. Alexandru Ciocâlteu a atras de la 30 de metri, cu pământul, iar Devenish-Meares, care a demonstrat că e un portar limitat, a luat, bineînțeles, gol. În prima repriză, Poli nu a reușit să conteze foarte mult ofensiv, nici prin Ursu care marchează și face show doar când are în fața adversari de tip Dunărea Călărași, gata retrogradați. La finalul primai reprize, după un corner, a venit și rândul fostului polist din vremea echipei lui Marian Iancu, Alexandru Curtean, să marcheze, cu capul peste australianul Devenish-Meares. La final de repriză, între jucătorii celor două formații a avut loc o primă ”tură” de îmbrânceli, ceea ce a arătat tensiunea meciului.

În repriza a doua, Poli a încercat să lupte pentru a reveni, dar fără mare succes. Spernațele au venit în minutul 69, când Sovra a trimis în transversală. Peste șase minute, a fost din nou pericol la poarta bănățenilor, dar Yameogo a trimsi cu capul spre poartă, dar de data aceasta, portarul lui Poli a repsins bine. În minutul 79, s-au reaprins speranțele, căci Doru Andrei, deși i s-a respins primul șut, a reușit să trimită în poartă, la o fază la care portarul Gal a fost extrem de visător. La Poli nu a mai reușit să înscrie, iar momentele de tensiune nu au lipsit nici la final. Yazalde a ieșit într-o astfel de atmosferă, iar Mera a fost cât pe ce să-l lovească pe Rotar. După meci, Curtean le-a zis colegilor să nu se bucure zgomotos, pentru că la Poli e supărfare prea mare.

Poli Timișoara: Devenish-Meares – Sofran, Mera (cpt.), Bocșan, Pamfile – D. Radu (Gerbi 46’), R. Lazăr, Ignea, (Zaluschi 64’, Sântean 82’) , Oct., D. Andrei,  –  Ursu , Rogosic (Sîntean 77’)

CS Comunal Șelimbăr: R. Gal – Monea (cpt.), Natea (Vișa 68’), Tud. Telcean, Arhirii – Vecerdea (Al. Luca 56’), Cărăruș, Curtean, Yameogo (Rotar 87’) – Yazalde (, Cîrstean  87’), Ciocâlteu (T. Suciu 87’)

Nicolae Croitoru a fost supărat după meci și a spus că nu vrea sp vorbească la cald despre posibilitatea să i se ceară demisia. ”Avem obiectiv să câștigăm acest joc, era foarte important să o facem. Din păcate, n-am reușit nici măcar un egal, ceea ce înseamnă că șansele de a evita locul de baraj sunt aproape nule. Cred că acesta este singurul lucru care contează, reultatul. Restul, ce s-a întâmplat în teren nu mai are niciun fel de importață. Din păcate, am început foarte greu jcul. Am începutde la 0-1. Am avut o perioadă destul de grea, până pe la jumătatea primei reprize, după care, în final, am primit iarăși un gol foarte ușor și cam așa s-a scris istoria jocului. Este dureros că nu am reușit să câștigăm. Este dureros că nu am găsit cele mai bune mijloace să ne apropiem victoria. Cred că acesta era lucrul cel mai important. Ca noi să demonstrăm că facem ceea ce trebuie și să ne impune în terenul de joc. Sigur, rezultatele sunt ale antrenorului în primul rând. Dacă echipa nu a reușit să câștige, înseamnă că n-am găsit cele mai bune mijloace și metode să-i determin să câștige. (n.r întrebat despre varianta de a i se cere demisia). Nu știu, nu la asta stau să mă gândesc acum”, a punctat antrenorul.

Eugen Beza a fost binedispus și a spus că vrea să vină, într-un viitor apropiat, antrenor la Poli. ”Este o victorie mare. Este o victorie meritată. Am muncit mult pentru această victorie. Secretul cred că este unitatea grupului. După meciul cu Viitorul Târgu Jiu a fost un moment de cotitură. Șansa noastră a fost că s-a întrerupt și campionatul și am pus lucruile la punct. Plus, cred că în iarnă noi am fost un pic cam adormiți, din toate punctele de vedere. Și ne-am trezit la realitatea. Aveam un complex pentru meciurile din deplasare. Nu găseam soluțile. A venit acel meci de la Călărași unde era normal să câștigăm. Pentru că era o echipă de copii. Dar a fost un meci de cotitură, pentru că ne-a readus încrederea în noi. Nu marcasem de cinci etape. Iar astăzi aveam teoretic două șanse: șansa unui rezultate de egalitate coroborat cu victoria cu Brăila și eram salvați; sau victoria. Am venit să jucăm la victorie, cred că s-a văzut. Un adversar foarte greu, , disperat, și de asta este o victorie meritată. Eu sunt foarte atașat de Timișoara. De suporterii celor de la Poli. I-am înțeles astăzi, am încercat să fiu decent, cu spectorii din fanii din spatele meu. Să purtăm un dialog, pentru că e o echipă care pe mine  mă atrage mult. Sper ca într-un viitor să ajung să antrenez aici, pentru că e ceva ce mă atrage la Timișoara. Am antrenat în Liga 1. Vreau să revin în Liga 1. Cred că anul trecut, neșansa, chiar dacă a câștigat prietenul meu Pelici (n.r barajul cu CS Mioveni), șansa cred că făcut să nu rămân în Liga 1. O să muncesc mult, să revin acolo”, a spus antrenorul Șelimbărului.

Poli Timișoara va juca etapa viitoare la Dacia Unirea Brăila.