Ripensia Timișoara a terminat astăzi cantonamentul de la Buziaș, cu un meci amicla jucat la baza 2 cu Pandurii. Și adversarul s-a aflat la final de stagiu centralizat, iar meciul s-a terminat la scorul de 4-4. Ca la final de cantonament, au fost și momente de nervozitate.

Timișorenii au deschis repede scorul, în minutul, 7 prin Popovici. Pandurii au revenit însă cu o dominare consistentă, iar în minutul 15, Acosta a egalat. Chiar dacă teritorial, oltenii au presat, roș-galbenii au fost mai eficienți și au marcat în minutul 32, prin Golda. După 2-1 la pauză, Pandurii au egalat în minutul 5, prin Velcotă. A fost o nouă perioadă de dominare clară a Pandurilor, care epste două minute au înscris din nou, prin Acosta. Ripensia a reușit să revină și să egaleze la 3-3 în minutul 61, prin Golda, însă Pandurii au revenit din nou în avantaj. Filip a marcat în minutul 69, dar scorul nu a rămas așa. În minutul 82, Popovici a egalat. Pe final, Ripensia a beneficiat de un penalty, dar Sokovic a executat total aiurea, ca o transformare la rugby.

Ripensia Timișoara: Miklos – Maric, Bain, V. Macrițchii, Fridrich-Coulibaly, Ene – Popovici, Golda, Tudorache – Pădurariu

Au mai intrat: Velcea, Lalic, Stoi, Sokovic, Piftor, Vasluian, Neagu

Pandurii Târgu Jiu: Aldescu, Diau, Cotolan, Dieu, Filip, Sylla, Dobre, Acosta, Peia, Bunga, Goma

Au mai intrat: Iovicin, Oprița, Velcotă, Corduneanu, Habet, Răchișan, Zaborowski, Grecu, Erhard, Rasoveanu, Cojocaru

Petruescu spune că erorile echipei de la acest meci pot fi corectate. ”Într-adevăr, un meci spectaculos, cu multe goluri, ratări și de o parte și de cealaltă. Perioade de dominare alternative, atât de partea noastră, cât și de partea echipei adverse. Un test util. Știam că în momentul în care vom alinia o echipă foarte tânără, cum am avut astăzi, atât pe linia de fund, cât și în poartă și de la mijloc în sus, era inevitabil să apară și anumite greșeli personale. Dar de asta sunt jocurile de pregătire acum, pentru a-i pune în situații de joc pe toți jucătorii, de a le da minute, de a intra cât mai repede într-un ritm  competițional și de a învăța ceva din greșelile pe care le-au făcut inclusiv în jocul de astăzi”, a declarat Petruescu.

Antrenorul a fost mulțumit de cantonamentul de la Buziaș. ”Din punctul meu de vedere, consider că a fost un stagiu de pregătire reușit. Am avut toate condițiile de care aveam nevoie la Buziaș. Consider că ne-am atins obiectivele pe care le-am avut pentru această pregătire. Suntem la finalul a patru săptămâni și suntem în grafic, din toate punctele de vedere. Mă mulțumește faptul că am marcat în fiecare partidă. Ceea ce înseamnă că din punct de vedere ofensiv am reușit să corectăm din greșelile avute în prima parte a acestui campionat. Din punct de vedere defensiv, am și primit destule goluri. O problemă mai veche a noastră. Dar sunt sigur că în campionat lucrurile vor sta puțin diferit. Vom fi un pic mai concentrați, vom avea o prospețime mai mare și vom putea să fie mai puternici în duelurile unu contra unu, pentru că acolo cred eu că s-a făcut diferența în multe momente ale jocului, când am primti golurile cu oarecare lejeritate. Din acest punct de vedere, mai avem puțin de lucrat. Au fost greșeli personale, care pot fi corectate mult mai ușor”, a mai adăugat ”Conferențiarul”.

Călin Cojocaru ar fi vrut mai multă atenție în defensivă de la echipa sa. ”Ultima zi de cantonament pentru noi, al cincilea meci amical. Față de meciul cu Poli, am avut o prospețime mai bună, am fost mai concentrați, mult mai periculoși pe fază ofensivă. Ne-am creat foarte multe ocazii. Am marcat patru goluri, mai puteam să marcăm și alte goluri. Asta este îmbucurător pentru mine. Ce este supărător este că luăm goluri foarte ușor. Practic, ne dăm noi goluri singuri. Pe faza defensivă stăm foarte rău. Avem foarte mult de muncă la acest aspect. Știu că este oboseala acumulată. Am încărcat foarte mult fizic în acest cantonament, pentru că noi primul meci îl avem abia în data de 28 februarie. Avem până atunci timp să reglăm unele aspecte. Dar mă deranjează poziționarea echipei pe faza defensivă, unde greșim foarte mult. Practic, anulăm munca pe faza ofensivă cu greșelile pe faza defensivă. Nu mă așteptam să fie așa concentrați la joc. Nu prea îmi place în ultima zi să fac joc, pentru că toată lumea e cu gândul la mica vacanță”, a punctat Cojocaru.

Antrenorul timișorean a spus că echipa sa a făcut un cantonament bun în zoona, asta în condițiile în care Ripensia se tot plângă că nu există niciun teren bun în tot roașul (Poli și-a jucat amicalele doar în oraș).  „Din cauza vremii, la noi fiind mai frig, nu am avut posibilitatea să jucăm în zonă așa multe meciuri amicale. Am preferat să venim aici. Am avut terenurile aproape de hotel. Sala, recuperarea. Alergările le-am făcut în Giroc, în platou, în pădure. A fost foarte bine din acest punct de vedere, am avut condiții foarte bune. Sunt mulțumit de cum s-au pregătit băieții, mai puține de meciul cu Poli unde s-au comportat ca la Liga a V-a”, a mai spus Cojocaru.

Ripensia va juca din nou marți, un amical cu CS Hunedoara.