Ripensia s-a impus cu un 1-0 obținut cu mare chin în fața celor de la Metaloglobus București, în ultima rundă din play-out. Cu acest rezultat, timișorenii au evitat barajul de menținere în Liga 2, care se va juca între cele două nou-promovate, Comuna Recea și Unirea Slobozia. A fost nevoie de prelungiri pentru acest rezultat, cu un gol marcat de Golda care i-a făcut pe ripensiști să țâșnească pe gazon.

Ripensia a dominat jocul, unul în care Metaloglobus nu a arătat o pra mare determinare ofensivă. După o ocazie bună a oaspeților, creată de Chiriac și Ciocâlteu, în minutul 13, Ripensia a băgat mingea în poarta adversă, la o reluare cu capul a lui Lalic, dar din poziție de ofsaid, astfel că reușita nu a fost validată. Cu o mare envoie de a juca ofensiv, ripensișții au contat în atac și cu fundașii centrali, și nu doar cu Lalic. Tot în prima repriză și Rogac a avut o reluare periculoasă cu capul, dar care nua  prins spațiul porții. În repriza a doua, dominarea gazdelor a fost și mai categorică.

Mitanul secund a început cu ocaziile lui Ene și Sokovic, pentru a continua cu alte ratări monumentale. În minutul 64, Tudorache putea da lovitură, dar Ciubotaur, intrat la pauză, a scos de pe linia porții. Ripensia a continuat să domine, pentru ca în minutul 84, Pădurariu să rateze chiar de lângă bară! După patru minute, o minge lansată spre Golda mai mult s-a lovit de atacant, care nu a fost în stare să șuteze. Metaloglobus putea schimba soarta roș-galbenilor, dar Aguinaldo a irosit șansa se a marca după ce a scăpat singur spre poarta lui Dobre. În prelungiri, Golda a reușit să marheze la colțul lung, iar tot staff-ul a țâșnit în teren de bucurie.

Ripensia Timișoara: Șt. Dobre – Andr. Macrițchii, Lalic, Rogac, Gladun (Vasluian 80’) – T. Călin (cpt., Al. Neagu 86’)), Coulibaly – Piftor, Mih. Ene (Al. Popovici 86’), Vl. Tudorache (Pădurariu 66’)– Sokovic (Golda 80’)

Metaloglobus București: Nedelcovici – Al. Coman, L. Cazan, R. Chiriac (Ciubotaru 46’), Puțaru (D. Lung, 76’), Sota Mino, Ciocâlteu (Gavîrliță 65’), Andr. Sava, Andr. Florescu (Bolohan 46’), Ov. Herea (cpt.), Cl. Herea (Aguinaldo 88’)

Cosmin Petruescu a spus că avea două planuri tactice pentru acest meci. ”Mi-am revenit. Am pregătire fizică bună și pulsul bun. Și tensiunea la fel! Face parte din procesul de maturizare, al nostru, al staff-ului, al jucătorilor. Așa e la fotbal. Trebuii să trăim și astfel de meciuri, chiar dacă nu noi le dorim. Din păcate, pentru noi e important să știm să ne gestionăm cât mai bine emoțiile, trăirile, să fim lucizi pe tot parcursul jocului, pentru a putea lua cele mai bune decizii atunci când se impun. Una peste alta a fost un meci extrem de spectaculos, chiar dacă s-a înscris un singur gol. De fapt două, că unul a fost anulat. Trebuie să recunoaștem că am avut o mare șansă la ocazia oaspeților din minutul 90, când au avut și ei o ocazie monumentală. Dar, una peste alta, cred că echipa mai prezentă în jumătatea adversă, cu ocaziile mai multe de gol, cu frecvența de acțiuni de poartă, am fost noi. Era și normal acest lucru. Îi felicit pe cei de la Metaloglobus pentru modul în care și-au apărat șansele. Nu a arătat deloc a echipă venită în vacanță. Îi felicit și cred eu că numai cu astfel de echipe și de jocuri poate progresa și fotbalul și implict și jucătorii tineri, pe care îi avem noi în componență la ora actuală. Aveam un plan tactic bine stablit de la începutul acestei săptămâni. Am fost la curent în permanență cu ce s-a întâmplat la Cluj. În funcție și de rezultatul de acolo, noi trebuia să fim echilibrați, să fim lucizi. Aveam pregătit un plan A, în care trebuia să forțăm atacul. Aveam pregătit și un plan de rezervă, în cazul în care rezultatul de egalitate ne era suficient, să putem să închidem jocul. Îi felicit și pe cei din staff pentru modul în care m-au ținut la curent, pentru deciziile pe care le-am luat împreună pe parcursul acestei partide (pe care le-am discutat în această săptămână) și nu în ultimul rând, pe jucători, pentru că au fost admirabili. Chiar dacă începutul de partidă a fost mai crispat, din punct de vedere al jocului, pe parcurs ne-am descătușat și finalul de meci ne-a aparținut. Noi am încercat să jucăm pe atac încă din primul minut. Dar erau niște riscuri calculate. Odată ce eram conduși pe tabelă, având în față o echipă experimentată cum sunt cei de la Metaloglobus, era destul de greu să reușim să întoarcem rezultatul. Nu am dorit acest lucru, am dorit să ne păstrăm luciidtatea, să ne păstrăm un echilibru. În cazul în care aveam neapărată nevoie de victorie, să forțăm în repriza a doua. Le-am explicat și băieților planul tactic. Pădurariu nu era un jucător care să poată să joace 90 de minute din punct de vedere al pregătirii fizice, și atunci era mai util repriza a doua. Am avut și anumite probleme pe care nu am reușit să le anticipăm. Mă refer la accidentarea lui Gladun, care ne-a dereglat puțin. Dar Vasluian s-a achitat foarte bine de sarcini pe postul de fundaș dreapta. Popovici a intrat bine în joc. Este o victorie a întregii echipe. Atât a celor care au intrat de la început, cât și a celor care au intrat pe parcursul jocului. Au arătat atitudine, determinate, și au înțeles că grupul e mai important decât individul”, a spus Petruescu.

Gabriel Manu a admis că echipa sa a fost marcată că nu a prins play-off-ul. ”Din păcate, fotbalul nu te iartă. Am avut ocazii în minutul 90. Știam că Ripensia este o echipă foarte-foarte puternică la fazele fixe și la tot ce înseamnă mingi lungi. Am pregătit totul săptămâna asta, doar să nu le dăm ocazia să profite de mingi lungi. Însă uite ce se întâmplă: am ocazie în minutul 90, dacă dau gol acolo cu poarta goală, se termină totul și luăm trei puncte. Din păcate, fotbalul nu te iartă și uite că au câștigat. Din punctul meu de vedere, Ripensia, o echipă care are multe de spus în Liga 2 și mă bucur foarte tare pentru ei că au rămas. A fost o muncă foarte mare pentru mine, pentru că nemaiavând pentru ce să tragem (noi ne-am pregătit tot sezonul pentru a intra în play-off), din păcate așa s-a întâmplat. Aici a fost greșeala noastră, că am stat în ultimul meci cu Rapid. Însă a fost greu să-i motivez. Am reușit să luăm puncte importante de acasă. Din păcate, nu am reușit să câștigăm în deplasare, ceea ce m-a deranjat foarte tare. Speram că în meciul acesta din deplasare să reușim să luăm cele 3 puncte și să închidem anul acesta”, a precizat Manu.

La Ripensia nu s-a luat încă decizia dacă de luni e vacanță sau nu.