Anul acesta, Timișoara nu va lupta pentru titlu la rugby, după ce a pierdut la scorul de 11-9 semifinala jucată în deplasare la CSM Știința Baia Mare. Maramureșenii au reușit să obțină succesul pe final de meci, după un joc mai bun al bănățenilor în prima repriză.

Timișorenii au reușit să puncteze de două ori în prima repriză, din două lovituri de pedeapsă, ambele transformate de Vlaicu, iar scorul la pauză a fost 0-6. Ulterior, în repriza a doua, Popoaia a dat eseu pentru maramureșeni, rămas netransformat, dar Grant a mai pus 3 puncte dintr-o lovitură de pedeapsă. Timișoara a marcat și ea dintr-o penalitate, tot prin Vlaicu, dar după 8-9, Baia Mare a avut două lovituri, iar Grant a transformată pe cea din penultimul minut.

Timișoara va juca duminica viitoare, în 4 decembrie, finala mică a campionatului.