DISTRIBUIȚI

Șase fotbaliști născuți în județul Timiș evoluează în primele trei ligi din țări în care fotbalul este un sport de mare audiență. Asta reiese dintr-o statistică publicată de FRF.

În statistică îi regăim pe cei doi timișoreni componenți ai echipei naționale. Este vora de Marius Marin, mijlocașul de 26 de ani ce evoluează în Serie B, la Pisa. De asemenea, îl regăsim și pe Deian Sorescu, fotbalistul de 27 de ani ce evoluează în Turcia, în prima ligă, La Gaziantep. Tot în listă apare și portarul titular al naționalei de tineret, Răzvan Sava, în vârstă de 22 de ani, legitimat în Serie A la Udinese. Nu în ultimul rând, alt jucător din loturi extinse de convocări, Vlad Dragomir, apare și el pe listă. Mijlocșaul de 25 de ani de ani joacă în prima ligă din Cipru, la Pafos.

Numele mai noi, în urma unor transferuri din vară, sunt Sebastian Mailat și Dorin Rotariu. Mailat, ajuns la 26 de ani, s-a transferat în vară în Coreea de Sud, la Suwon Samsung Bluewings. Un alt mijlocaș timișorean din străinătate, în liga secundă din Turcia, mai precis, este Dorin Rotariu. Fotbalistul de 29 de ani e la Ankaragucu. A semnat cu echipa după o lungă pauză de epste jumătate d ean, iar cariera lui pare tot mai în derivă.

LĂSAȚI UN MESAJ