Handbaliștii de la SCM Poli au câștigat cu 31-29 primul meci al ultimului turneu din Liga Zimbrilor, cu CSM Făgăraș. Toate echipele joacă până marți în Capitală, iar Dinamo e deja campioană matematică.

Poli a început bine meciul și după primele zece minute a ajuns la un avans de 5 goluri. Totuși, și cei de la CSM Făgăraș au opus rezistență, iar după 23 de minute, fostul jucător al lui Poli, Gabriel Cotinghiu a egalat la 12. A urmat un final de repriză foarte echilibrat, iar la pauză s-a intrat cu 16-16. Brașovenii au preluat și conducerea meciului în prima parte a reprizei secunde, dar Poli a avut nevoie de jumătate de repriză pentru a revenit sigur la conducere și a a-și aconta victoria.

Cel mai bun marcator al lui Poli a fost Sadoveac, cu 12 goluri, Baican, cu 6, Șomlea, cu 3 goluri, Monteiro de Barros, Cîmpan și Fenici, fiecare cu 2 goluri, Păiuș, Neamțu, Enculescu și Năstăsie, fiecare cu câte 1 gol. Vencel Csgo a fost cel mai bun marcator al Făgărașului, cu 8 goluri.

Luni de la 18,25, Poli va juca cu Dinamo, într-un meci televizat.