Aquaitm anunță că va întrerupe furnizarea apei în mai multe localități joi, 7 iulie. Motivul e legat de spplarea rețeleid e distribuție, dar și de lucrări edilitare.
În Timișoara, se vor face lucrări al conductele DN 300 și DN 125, în cadrul lucrărilor la Pasajul Solventul. Astfel, între orele 8-17, se va întrerupe furnziarea apei pe străzile Gării, Nufăr și Gheorghe Barițiu. De asemenea, pentru spălarea rețelei de distribuție, se va opri apa la Făget, între orele 9-14, pe străzile Coriolan Brediceanu, 1 Decembrie 1918, V Alecsandri și Dorobanti. Din același motiv, între orele 9-145 s eoprește apa la Ciacova și Sacoșu Turcesc, în cazul ultimei localități fiind reprogramate lucrările de mați, 5 iulie.
Consumatorii sunt rugați să aștepte limpezirea pentru utilizarea în scopuri casnice și să-și stocheze apă pentru orele de întrerupere.