Din 13 septembrie, elevii se reîntorc la ore. Cei din ciclul gimnazial vor face și în noul an școlar ore după-masă, din cauza lipsei de spațiu. Vor exista situații de acest gen atât în mediul rural, dar și la unități de învățământ din Timișoara, deși multe au și containere.

În mediul rural, problema este nu din cauza că sunt prea mulți copii și prea puține săli, ci din cauza că unitățile de învățământ sunt în proces de reabilitare, situație întâlnită în șase cazuri. Se întâmplă la Grupul Școlar Romulus Paraschivoiu din Lovrin, unde se fac ore acum în două schimburi, dar și la Școala gimnazială din comuna Fârdea, unde clasele au fost relocate într-un spațiu găsit la grădiniță. Și la Satchinez se reabilitează școala prin PNDL, astfel că vor fi două schimburi. Elevii din clasele în curs de la reabilitare de la școala din Chișoda au fost relocați la școala de care aparțin, Liceul David Voniga din Giroc, unde se fac ore după-masa. La Liceul Chiril și Metodiu din Dudeștii Vechi erau probleme, dar se folosește spațiul de la un after-school, în la Șag se repară grădinița, iar copii au fost mutați în clădirea școlii.

În Timișoara, nu există problema spațiului pentru că se fac reabilitări, ci pentru că există mulți copii și clase puține. Se fac ore după-masa din 13 septembrie al Liceul Teoretic Grigore Moisil, Liceul Tehnologic de Vest Timișoara și LPS Banatul dar și la școlile gimnaziale nr 19, 24, 27, 7 și 30. ”Avem un dialog permanent cu directorii, cu autoritățile locale pentru a găsi soluții. Sigur că suntem și noi parte a soluției. Ne dorim ca toate unitățile să aibă spațiu pentur ore dimineața, dar nu în orice condiții. Există cceastă disperare de a face cursuri dimineața, ca regula. Dar nu aș vrea să gpsim orice spațiu pentru unitățile de învățământ. La Școala Generală 24 sunt lângă cele două cluburi sportive școlare, e nevoie de încă trei săli. Am luat legătura cu directorii cluburilor să găsim soluții. La Generală 27 va fi însă mai greu, nu sunt spații în zonă”, spune Marin Popescu.

 

Probleme mai sunt și la unități extinse, precume Școala Gimnazială nr. 16, care are șase clase tocmai pe strada Lorena.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.