CSM Lugoj a triumfat cu 3-1 în deplasare, pe terenul formației Belor Galați. Rezultatul din penultima rundă a sezonului regulat este important, întrucât consolidează locul 5, cel ce duce în Cupa Challenge, pentru echipa din Banat, ajunsă la 31 de puncte.

Lugojencele au condus ostilitățile în primul set jucat contra formației moldovene, antrenată acum de un fost tehnician al bănățencelor, Bogdan Paul. După 19-25, gazdele au început mai bine setul al doilea. După 12-11, a urmat un time-out, iar de acolo, timișencele au preluat conducerea și au luat setul doi cu 25-16. Trupa gălățeană a dominat clar setul trei, încheiat la scorul de 25-10. În setul patru, după 3-3, oaspetele au preluat conducerea și au terminat setul cu 25-19, după 92 de minute de joc efectiv.

În ultima rundă a sezonului regulat, CSM Lugoj va juca acasă de la 18,30, sâmbătă, cu Volei Alba Blaj.