Campionii de la Timișoara Saracens s-au impus cu 52-3 la prima partidă din turul Cupei Regelui, în deplasare la Dinamo. Bănățenii au marcat nu mai puțin de opt eseuri și au luat punctul bonus ofensiv, după un meci început cu întârziere destul de mare.

La Stadionul ”Florea Dumitrache” nu a fost prezentă ambulanța la ora începerii partidei, de aceea, jocul a început cu 11 minute întârziere. În minutul 9, Dinamo a ratat prima lovitură de pedeapsă, iar după două minute, Liueli a înscris pentru 0-3. Trei minute mai târziu, Saracens a reușit primul eseu, prin Morrison,transformat de Calafeteanu pentru 3-7. Au urmat alte trei eseuri ale lui Fercu, Zaharia și Calafeteanu, transformate toate de cel din urmă, astfel că la pauză s-a intrat cu 3-28, și punct bonus ofensiv deja asigurat.

Jocul a decurs sub exact aceleași auspicii și în repriza a doua. Zaharia a venit un nou eseu, transformat la 3-35 de Conache. A urmat eseul lui Sefanaia, transformat de același fundaș, iar pe final, au mai marcat două eseuri rămase netransformate, ale lui Rose și Tevita Manumua, chiar în ultimul minut. Astfel, scorul final a fost de 3-52.

Timișoara Saracens joacă etapa viitoare acasă, tot în turul Cupei Regelui, cu Universitatea Cluj.