Naționala României U23 a debutat cu dreptul la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu un succes cu 1-0 contra naționalei Hondurasului. În teren au fost ambii jucători timișoreni convocați, Marius Marin și Andrei Sîntean.

Marius Marin a fost, ca de obicei, căpitanul echipei și integralist. Andrei Sîntean a fost introdus pe teren pe parcurs, în minutul 68, în locul lui George Ganea. Naționala a avut momente cu emoții în prima repriză, când hondurienii au avut ocazii mari. Golul a venit la finalul primei reprize, după un corner executat de Ciobanu. Oliva și-a dat autogol. Nu au mai fost alte goluri în repriza a doua, iar România a obținut primele puncte în grupă.

România ca juca din nou duminică, împotriva Coreeei de Sud. Miercuri, 28 iulie, urmează jocul cu Noua Zeelandă.