Poli Timișoara s-a impus lejer, la scorul de 4-1, cu echipa de fotbal a celor de la Piroș Security Arad, care anul trecut a câștigat meciurile directe cu fosta Fortuna Becicherecu Mic. Se poate spune că a fost o revanșă, în contextul în care trupa arădeană a avut doar două rezerve pe foaie și nu mai are situația de anul trecut.

Poli a deschis scorul din penalty în minutul 15, prin Nicoleta Kurja. De altfel, timișorencele au dominat autoitar jocul și asta s-a văzut pe tot parcursul meciului d epe arena Știința. În minutul 43, a venit un gol directa din centrare, reușit de Melisa Șodinca, iar la pauză s-a intrat cu 2-0. În minutul 50, a marcat și ultima fată transferată, mijlocașa Genoveva Roșie, direct din lovitură liberă. Roșie are 20 de ani și a venit de la Alexandria. Din minutul 69, și Shaira Pera a marcat, iar oaspeți au dat golul de onoare  prin Adelina Ion.

Poli Timișoara: Pavel, Jivan, Meluță, Hațegan, Kurja, Roșie, Sucilă, Ancăș, Șodinca, Ienovan, Pera. Au mai intrat: Heisu, Roșu, Dobai, Mateeescu, Dovîncescu.

Piroș Security Arad: Maha, Cauni, Șuveț, Olariu, Tomescu, Csavar, Bozian, Jula, Kugler, Io, Voinea. Au mai intrat: Prunar, Jarnea.

Din minutul 70, un grup de fani poliști a aprins două torțe și câteva fumigene, iar jocul a și fost oprit câteva momente până s-a restabilit vizibilitatea. Mirel Albon a fost încântat că a avut fanii aproape. ”A fost o victorie muncită. Ne doream această victorie, ne doream să începem cu dreptul. Sigur că ne-am fi dorit și săptămâna trecută la Alexandria. Au revenit câteva jucătoare și acest lucru s-a văzut. Jocul a fost altfel mai consistent. Ne dorim un joc și mai bun fără greșelile pe care le-am făcut. Este un proces de durată, sperăm că într-un timp cât mai scurt să avem un joc cu care să ne luptăm pentru locurile fruntașe. Atmosfera a fost superbă, galeria lui Poli, unul dintre motivele pentru care am venit aici, a fost din nou extraordinară. Să sperăm că în meciul de sâmbătă contra Olimpiei Cluj, fetele vor fi la nivelul galeriei. Campionatul este lung și se pot întâmpla multe. Se joacă un singur tur, după care urmează play-off și play-out. Sigur că fiecare punct contează în acest context. Noi nu avem obiectiv în acest an titlul, însă nu ne vom da la o parte, vom juca fiecare meci. Încercăm să construim o echipă care să lege ceva. Din păcate, încă avem jucătoare accidente. Din păcate, încă nu am reușit să facem transferuri în acestă vară, tot ce ne-am dorit. Însă sunt convins că ân iarnă, și jocul se va înbunătăți. Eu sper cel puțin două jucătoare și atunci echipa va arăta altfel. Sperăm ca jocul nostru să crească, să avem un număr mare de ocazii, să facem un pressing avansat adversarului, să dăm un ritm mai susținut jocului și să nu mai ratăm atât”, a declarat antrenorul.

Teodora Meluță a fost și ea impresionată plăcută la primul meci acasă în tricoul lui Poli. ”Au fost primele 3 puncte, suntem foarte fericite. Bineînțeles voiam să începem campionatul cu o victorie. Nu s-a întâmplat acest lucru. Am învățat din greșelile noastre, am pregătit meciul cu cei de la Arad și a venit victoria binemeritată. A fost o emoție imensă, nu am mai trăit asemenea sentimente. Este frumos să ai galeria la teren, să te susțină. Îi așteptăm în continuare și pe cei din galerie la terenurile echipei de fotbal”, a spus Meluță.

Dan Cuedan a explicat că Piroș nu mai are forța să se bată la medalii, ca sezonul precedent. ”4-1, un scor care reflectă realitatea de pe teren. Deși am avut o primă repriză destul de bună, n-am putut să contăm decât pe niște arme puține, atac rapid și contraatac. Asta este conformația lotului nostru în momentul de față. Am început pregătirea foarte târziu. Am fost în imposibilitatea de a desfășura prima etapă acasă cu Olimpia U Cluj și automat pot să spun că a fost primul joc oficial al anului. Deocamdată, cu lotul cu care am făcut deplasarea la Timișoara, pot să spun că am avut și lucruri în acest meci pe baza cărora putem cosntrui în viitor, în campionatul în curs. Am avut dojă rezerve. Mai avem o jucătoare accidentate, Andreea Balaș și mai avem o jucătoare din Republica Moldova, Anastasia Svitolina, un fundaș central, care nu a putut să joace astăzi din motive ce țin de legitimare și mai avem o jucătoare de atac din naționala Egiptului semnată, care sper să ni se alăture cât mai repede. Acest an nu se asemenă deloc cu anul trecut, este un an greu pentru noi, î n care vom suferi, în care obiectivul nostru este salvarea de la retrogradare”, a precizat Cuedan.

Etapa viitoare, Poli va juca acasă cu campioana Olimpia Cluj.