CSM Lugoj a câștigat cu 3-0 meciul-tur din sferturile Cupei României, jucat cu Dinamo Bucureșți. Adversarele bătuseră surprinzător în campionat pe Alba Blaj, dar nu au avut ac de cojoc bănățencelor.

CSM Lugoj a jucat literalmente cu trofeul pe masă, căci Cupa câștigată anul trecut a fost expusă în sală. Chiar și așa, dinamovistele au început mai bine. De la 17-20, Lugojul a putut egala la 21 și chiar dacă Vulin a readus oaspetele în avantaj la 22-23, primul set a revenit gazdelor cu 25-24, după trei puncte câștigate. Apoi, setul trei a fost al lugojencelor, terminat la 25-17. Dinamo a condus și în debutul setului al treilea, însă de la 9-9, elevele lui Uglejsa Segrt au mers spre 25-16 și succes.

Cele mai multe puncte ale gazdelor le-a semnat Yelizaveta Ruban, 16. Jelena Vulin a fost principala realizatoare a lui Dinamo, cu 12 puncte. Lugojul va juca din nou sâmbătă, al București, cu CSM, sâmbătă de la ora 17.